5.00 / 1 oy

Neden Herkes WhatsApp'ı Siliyor?

En çok da millet olarak bir anda gaza gelebilme özelliğimizi seviyorum, dünyada bile bu ölçekte bir başkaldırı yok. Meğer verilerimiz ne kıymetliymiş de haberimiz yokmuş, keşke her gün arayan ve sigorta, banka kartı ya da hastane check-up hizmeti satmaya çalışan kişilere ve firmalara da kişilik haklarımızı ihlal ettikleri için bu kadar sert tepki gösterebilseydik, ama bence problem insanların whatsapp'a ve dolayısıyla facebook'a neden tepki gösterdiklerini bile bilmemeleri. Hatta whatsapp'a olan tepkilerini instagram'da dile getirecek kadar durumdan bihaber olmaları.

Önce tanıyı bir oyalım, whatsapp'ı neden herkes siliyor? Çünkü whatsapp kullanıcı sözleşmesini güncellemiş. Peki whatsapp'ı silme kararı alan kişilerden kaçı bu sözleşmeyi açıp okudu sizce? laugh Okumadım ama bilişimci avukat bir arkadaşım okumuş, verilerimizi satacaklarmış artık diyor mesela. Peki ücretsiz olan ve milyarlarca dolar değerinde olan whatsapp uygulaması bugüne kadar sanki farklı bir yerden mi gelir sağlıyordu? bkz: Whatsapp nereden nasıl para kazanıyor?

Peki diyelim ki whatsapp'ı sildiniz ve yerine başka uygulama kurmaya karar verdiniz. ilk problem, çevrenizdeki herkesin de bu uygulamayu kurmuş ve kullanıyor olması gerekliliği. yoksa sms ile haberleşirsiniz artık. Diğer problem ise kuracağınız diğer uygulamaya para mı vereceksiniz? Hayır, o da ücretsiz olacak. Peki ücretsiz olan diğer mesajlaşma uygulamalarının verilerinizi başkalarına pazarlamayacağını nereden biliyorsunuz, onların kullanıcı sözleşmesini okudunuz mu? ABD'ye verilerim gitmesin diyerek Telegram kuran ve verilerinin belki Rusya'ya gittiğini bilmeyen kişilerin bu tepkileri bana anlamlı gelmiyor özetle. Çözümün nedir derseniz yok, ama ücrretsiz servislerde ürünün biz olduğumuzu kabullenmek ve iç yüzünü bilmediğimiz konularda taraf olmamak bence en doğrusu.

bkz: x Telegram'a katıldı bildirimlerini iptal etmek

Edit: WhatsApp Yerine Kullanılabilecek Mesajlaşma Uygulaması Tavsiyeleri

kadie17

14.01.2021 09:20

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 27 Ekim 2021 08:30
  1

  o kadar kişi gerçekten whatsapp'ı silmiş olsaydı bugün telegram ya da sms üzerinden iletişim kuruluyor olurdu. ama telefon defterimde kime baksam whatsapp'ta da görünüyor. demek ki sadece modaya ayak uydurmak için geçici bir akımmış ve en ateşli savunucuları bile hariçten gazel okumuşlar

 • 15 Haziran 2022 14:58
  0

  kimsenin sildiği falan yok, bütün rehberimdeki herkes whatsapp'ta da duruyor

 • 30 Nisan 2022 03:32
  0

  telefon defterimde herkesin halen whatsapp kullanmaya devam ettiğini görüyorum, kimse ya hiç kaldırmadı ya da her kaldıran tekrar kurdu

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Neden Herkes WhatsApp'ı Siliyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.