5.00 / 1 oy

Montessori Nedir?

Çocuk geliştirmek her zaman her çağda ve dönemde çok zordu ve her dönemin kendine ait zorlukları olduğu gibi bugün de çocuk geliştirmenin, bir bireyin gelişimi ve sosyal dünyaya adapte olabilmesi açısından çok zor yönleri var. Artık hem annelerin hem de babaların daha yoğun olarak kariyer planlamalarının olduğu, sosyal medyanın erişilebilir ve acımasız olduğu; ama ailelerin de çocuklarının gerekli eğitimi almaları konusunda daha da bilinçli oldukları bir dönemdeyiz. Montessori de bugünün çocuk yetiştirme ihtiyaçları için geliştirilmiş bir metod ve oldukça olumlu sonuçlarının olduğu geçtiğimiz 10 yılda görülmüş oldu.

Montessori'nin temel amacı, çocuklara ilk dönemden itibaren bir birey olarak davranmak, kararlarına saygı duymak ve kendi işlerini kendilerinin yapabilmeleri için uygun ortamları hazırlamaktır. Nu yöntemin uygulanmasında ailelerin dikkat etmeleri gereken bazı uygulamalar şu şekilde:

- Çocukların el ve göz koordinasyonunun gelişimi temel alınarak birlikte zaman geçirilmeli, oyunlar ve alınacak oyuncaklar seçilmeli.

- Çocukların kendi yemeklerini kendilerinin yiyebilmeleri için sabır ve efor gösterilmeli, üstüne ya da yere dökersin vb. gerekçelerle helikopter ebeveynlik yapılmamalı

- Evdeki eşyalar çocuğun da kendini bir birey olarak oraya ait hissececeği şekilde seçilmeli. Çocuk yatağına kendisi çıkabilmeli, kısa boylu bir sandalye ile kendisi istediğinde oturabilmeli ya da ailesinden bağımsız olarak lavaboda ellerini yıkayabilmesi için uygun yükseklik koşulları basamak vb. kullanarak sağlanmalı

- Ev yönetiminde çocuğa da görevler verilmeli ve çiçek ekmek, sulamak, zararsız şekilde fasulye ayıklamak gibi mutfak görevleri çocuklara da verilmeli. Böylece bireyselcilik açısından çocuğun da bu ailenin bir bireyi olduğu ve kararının önemli olduğu hissettirilmeli.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Hamile iken kedi beslemek riskli midir?

bkz: Hamilelikte kusmalar kaçıncı haftada görülür?

bkz: Hamilelikte yapılabilecek sporlar nelerdir?

bkz: Hamileyken dinlenebilecek müzik tavsiyeleri

bkz: Hamilelikte demir neden önemlidir? Demir eksikliği nelere yol açar?

bkz: Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

mariadolores

31.07.2021 21:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Montessori Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.