5.00 / 1 oy

Cırcır böceği sesi ile hava sıcaklığı arasındaki ilişki nedir?

Önceki soruma (bkz: Cırcır böceği nasıl susturulur?) internetten cevap ararken böyle bir ilişkinin var olduğunu öğrenmiş oldum. Yani aslında cırcır böceklerine ismini veren sürekli cırlama hadisesinin amacı, yazlıkçılara rahat vermemek ve sürekli ses yapmak değilmiş.

Havalar ne kadar sıcak olursa cırcır böceklerinin o kadar çok öttüklerini fark etmemiz boşuna değilmiş, cırcır böcekleri kendilerini serinletmek ve vücut sıcaklıklarını belirli bir derecede tutabilmek için kanatlarını sürterek serinlerlermiş ve cırlama sesi de bu esnada çıkarmış.

Hatta cırcır böceklerinin ötme sayılarına göre hava sıcaklığını tespit edebilmek bile mümkünmüş. Dolbear yasası adı verilen bu hesaba göre cırcır böceği 8 saniyede kaç defa öttü ise bu sayıya 5 ekleyerek o esnada havanın kaç derece olduğunu bulabilmek mümkünmüş. Yani benim su tutarak kovduğum hayvanlar aslında termometre görevi görebilecek hassasiyette sensörlere sahip canlılarmış ve tek dertleri de serinlemekmiş.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Bahçedeki uğur böceklerini çoğaltmak için ne yapılabilir?

bkz: insektisit böcek ilacı nedir?

bkz: Hanımeli böcek yapar mı?

bkz: Saksı toprağındaki böcekler nasıl yok edilir?

bkz: Evde Hamamböceği Görünce Ne Yapmak Gerekir

bkz: Bakliyatların ve kuruyemişlerin böceklenmemesi için ne yapılmalı?

colens-85

10.07.2021 22:51

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 11 Temmuz 2021 09:36
  • 31 Mayıs 2022 23:06
    0

    yaz aylarında sabahın köründe gereksiz uyandırma özelliği olan böcekler ama yine de akıllara yaz tatilini getirdiği için bir türlü kızamıyorum bunlara

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Cırcır böceği sesi ile hava sıcaklığı arasındaki ilişki nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.