5.00 / 1 oy

Hamilelikte demir neden önemlidir? Demir eksikliği nelere yol açar?

Kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği, ülkemizde özellikle kadınlarda yaygın görülen bir durumdur. Yorgunluk ve nefes darlığı gibi sorunları azaltmak, özellikle hamilelikte düşük ya da erken doğum riskini azltmak ve bebeğin gelişiminde geriliğe sebep olabilecek rahatsızlıkları engellemek için gebelik öncesinde demir eksikliğinin giderilmesi ve takviye edici besinlere başlanılması gerekmektedir.

Karaciğerde yüksek oranda demir bulunmaktadır. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yeşil sebzeler, semizotu, ıspanak, kuru üzüm demir bakımından zengin besinlerdir fakat hamilelik dönemi ve sonrasında yeterli olmayacağı için mutlaka dışarıdan takviye yapılması gerekmektedir. 

Demir ilaçlarını kullanırken kendinizi ve bedeninizi gözlemlemeniz önemlidir. Fazla demir yüklemesinin yan etkisi olarak bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık gibi etkileri olabilmektedir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuza haber vermeli gerekirse tedaviye ara verilmelidir. 

Demir bakımından en zengin besin karaciğerdir fakat yüksek oranda A vitamini barındırması bebeğe zarar verebilir. Dolayısıyla karaciğer tüketim miktarı fazla olmamalıdır.  Demir emilimini azaltan bir başkaetken ise Kalsiyumdur. Kalsiyum takviyeleri ve süt ürünlerinin yemeklerle alınmaması önerilir. Çay ve kahve, yemek esnasında veya hemen sonra tüketilirse demir emilimini azaltmaktadır. Demir emilimini arttırmak için C vitamini ile tüketmek tercih edilebilir. 

sezginipek

19.11.2020 08:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hamilelikte demir neden önemlidir? Demir eksikliği nelere yol açar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.