5.00 / 1 oy

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

Hayatınızın en önemli kararlarından birini vermek üzeresiniz, geriye dönüşün olmadığını biliyorsunuz. bunu sizi korkutmak için söylemiyorum elbette. Özellikle mükemmelliyetçi bir yapınız varsa her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilmek ve uygulamak isteyeceğinizi düşünerek bunları yazıyorum.

Hamile kalmaya karar verdiniz. Peki her şey karar vermek ve istemekle çözülüyor mu? Tabii ki cevap, hayır olacak. Sağlıklı bir gebelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için yapılması gereken önemli şeyler bulunmaktadır. 

Gebe kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

 • Öncelikle kendinizi rahat hissettiğiniz ve alanında uzman bir hekime başvurun. 
 • Daha önce geçirdiğiniz rahatsızlıkları, kullandığınız ve kullanmakta olduğunuz ilaç ve takviyeleri söyleyin. Hatta ailenizdeki sağlık öykülerinden de bahsedin ki ilave testler yapılması gerekiyorsa doktorunuz sizi bu doğrultuda yönlendirsin. 
 • Kan değerleriniz ve vitamin, hormon seviyeleriniz geveliğin seyrini belirleyecektir. Mutlaka gerekli testlerin ve takviyelerin yapılması gerekmekte. Bu konuda doktorunuzu sorgulamamanız önemli. 
 • Smear testi (rahim ağzı kanser testi) mutlaka yapılmalı. Hatta gebe kalmasanız dahi ilişkiniz varsa düzenli aralıklarla kontrolünün yapılması gerekmektedir. 
 • Sigara ve alkol kullanımını mümkünse bırakın önerilerinden ziyade kendiniz ve bebeğiniz için bırakın ve mümkünse bebeğinizi emzirme dönemi bitmeden başlamayın. 
 • Kilo kontrolü önemli olduğu için gebelik döneminde yine alanında uzman bir hekim yardımıyla besinlerinizi ve kilo kontrolünü takip edin. 

Sizin de gebelik öncesi yaşadığınız tavsiye niteliğinde bilgiler varsa yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin lütfen. 

sezginipek

17.11.2020 10:06

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 17 Ocak 2022 12:27
  2

  çocuk yetiştirme bilincine hakim olunduğundan ve psikolojik olarak buna hazır ve yeterli olunduğundan emin olunmalıdır

 • 8 Mart 2022 03:48
  0

  eskiden ne kadar bilinirdi bilmiyorum ama bugün ben bile folik asit alınması gerektiği bilgisine vakıfım

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.