5.00 / 1 oy

Metafizik Nedir?

Bugün metafizik kelimesi TDK sözlüğü tarafından "doğaötesi" olarak tanımlanıyor. Gündelik iletişim dilinde de yine doğaüstü olayları tanımlamak için kullanılıyor. Ancak metafizik kelimesi doğuşu itibariyle felsefenin bir dalıdır ve ilk olarak Aristoteles tarafından fizik kitaplarından sonraki kitaplarını isimlendirmek için "fizikten sonra gelenler" anlamında kullanılmıştır (ta meta ta fizika). Aristoteles, metafizik kitapları içinde Evren bilim, Ontoloji ve Teoloji konularını felsefi açıdan ele almıştır.

bkz: Teizm Nedir ve Teist Kime Denir?

Gündelik olarak metafizik kelimesini ise duyu organları ile açıklayamadığımız olayları ifade ederken kullanıyoruz. Örneğin parapsikolojik olayları tanımlamak için metafiziksel olaylar şeklinde betimlemeler kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz. Dolayısıyla gündelik kullanımda metafizik kelimesi, doğaüstü olayları tanımlamak için kullanılmaktadır diyebiliriz.

hasanhusami

28.01.2021 08:21

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Metafizik Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.