5.00 / 1 oy

Ontoloji Nedir?

Ontoloji, kısaca varlıkbilim ya da varlık felsefesi olarak geçen felsefe alanıdır. Ontolojinin araştırma alanı ise varllığa ya da varoluşa dair "neden varız" gibi sorulardır, ama sadece insanın varoluşu ile sınırlı bir alan olmadığı için varlığın nedenlerine dair bu soruları görüp göremediğimiz her şey için sorar. İnsanın ötesinde doğa ve evren ile de ilgili olarak nedensellik içeren sorular yine ontolojinin araştırma konuları arasındadır. Dolayısıyla metafiziğin bir alt daldır (bkz: Metafizik Nedir?).

Varlık nedir, var olmanın kendisi ne anlama gelmektedir, ne gerçektir ve ne değildir, varlığın hammaddesi nedir, evrenin oluşumu, insanın evrendeki rolü, ruhun varlığı, ölümün tam olarak ne olduğu gibi sorular ontoloji felsefesinin araştırma konuları arasındadır. Ontoloji sadece fiziki bir varoluş ile ilgilenmez; soyut bir varlık kavramı da araştırır. Duyularla kavranamayan varlıkları da düşünsel ya da sezgisel yollarla araştırır.

hasanhusami

31.01.2021 20:28

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ontoloji Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.