5.00 / 1 oy

Meblağ mı, mevla mı, yoksa mebla mı?

Bazen bir kelimenin okunuşu bazen de yazılışı insanları zorlar. Yazarken belki google imdadınıza koşabilir yalnızsanız lakin konuşurken kelimenin okunuşunu bilmiyorsanız ortaya komik sesler çıkabilir. “Meblağ” da hem yazılış hem de okunuş olarak insanları zorlayan kelimelerden biri. Birçok kişinin yanlış telaffuz ettiğine şahit olmuşsunuzdur. Özellikle meblağ, mevla ya da mebla olarak duydum ve gördüm ben fakat mutlaka daha farklı şekillerde kullananlar vardır. 

Yazım olarak doğru olan “Meblağ”dır. Fakat fonetik olarak son harf olan “ğ”nin ağızdan çıkmasının zor olması sebebiyle “mebla” olarak söyleyenler ya da yazanlar da çoğunluktadır. Fakat asıl şaşırtıcı olan “meblağ” kelimesini “mevla” olarak söyleyenlerin ve de yazanların olması. 

“Meblağ” kelime anlamı olarak “parasal anlamda tutar, miktar” anlamına gelmekte.  “Mevla” ise “efendi, malik, sahip” anlamlarındadır. Anlamları birbirinden çok farklı olsa da ses bakımından birbirine yakın olmaları nedeniyle birbirlerine karıştırılmaları ne kadar anlayışla karşılanabilir bilmiyorum. 
 

melzi

27.01.2021 18:42

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Meblağ mı, mevla mı, yoksa mebla mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.