5.00 / 1 oy

"Ard arda" mı, "art arda" mı? Nasıl yazılır?

İkilemelerin bitişik mi yoksa her kelimenin ayrı ayrı mı yazılacağı konusu her zaman yazım hatalarının başında gelmektedir. Günlük konuşma dilinde çok bariz hatalar yapılmadığı müddetçe kulağa batan bir söyleyişe denk gelinmese de yazı dilinde en ufak bir harf hatası bile göze batmaktadır. 

En çok karıştırılan ikilemelerden biri olan ve “ard arda” mı yoksa “art arda” mı yoksa birleşik mi yazılır, ayrı mı yazılır, takıntılı olan ve hatalı yazmak istemeyen kişilerin sıklıkla kontrol ettikten sonra yazdıkları ikilemdir “Art arda”. Bu karışıklığın sebebi ise okunurken ard arda olarak okunmasından kaynaklı diye düşünüyorum. Yazılırken “ardarda” olarak yazanları bile gördüm. Evet Türkçe yazıldığı gibi okunuyor fakat okunduğu gibi yazılmıyor her kelime ve her söz öbeği ne yazık ki. 

“Art arda” ikilemesi ayrı yazılır ve birbiri ardına gelen, peşi sıra, arka arkaya anlamındadır. Bitişik yazılması yazım hatasına sebep olacaktır.
 

melzi

23.01.2021 23:44

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.