5.00 / 1 oy

Mangal için tutuşturucu tavsiyeleri

Mangalda eskiden kozalak, çıra ya da kağıt kullanarak bir atel yakılır ve hava alması engellenmeden üzerine kömürler dizilerek kömürlerin yanması sağlanırdı. Bugün ise artık çok daha pratik yöntemler var ve ateş yakmak artık bir delikanlılık göstergesi olmaktan çıktı. Özellikle mangal tutuşturma bacaları sayesinde kömürleri bir hazneye depolayıp altına da yanıcı bir şey koymak inanılmaz pratik. 15-20 dakikada siz başında beklemeden tüm kömürleriniz yanmış oluyor. Bu soruda tartışmak istediğim konu ise tutuşturma bacaları değil, tutuşturucuların kendisi.

Mangalda çıraların kömürü aheste aheste yakmasından çok keyif alan birisiyim ama çoğu zaman eti hazırlamakla uğraştığım için kömürün başında bekleme lüksüm olmuyor, ayrıca kömürün tamamının yandığından da emin olmam gerekiyor. Bu yüzden tutuşturma bacası kullanıyorum ve tutuşturma bacasının altında da çıra kullanıyorum. Ancak çıraların yanına daha da yanıcı olan parafin tutuşturuculardan iki tane eklemek süreci çok daha hızlı ve sorunsuz olarak tamamlamamı sağlıyor.

Son kullandığım tutuşturucu ise bonga tutuşturucu olarak geçiyor ve yine başarılı bir tutuşturucu olduğu için kullanmaya devam edebilirim.Parafin tutuşturucu gibi kimyasal olmaması ve kokusuz olması da bu kararımda etkili oldu. Odun yünü olarak da tanımlayabileceğimiz, yanma şiddeti ve süresi ile parafin tutuşturucuya eşdeğer bir ürün.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Uzun süre yanan mangal kömürü tavsiyesi

bkz: Mangalda pamuk gibi kuzu şiş yapmanın sırları

bkz: Mangal Yaparken Hangi Şiş Çeşitleri Ne Amaçla Kullanılmalıdır?

bkz: Mangalda Pişecek Tavuk Kanat Nasıl Marine Edilir?

bkz: Kömürlü Mangal Olarak Karp vs Guruss vs Weber Hangisini Almalı?

bkz: Meaty & Cheesy Mangal Aksesuarları Alanlar ve Yorumları

volkanoxfb

24.06.2021 22:06

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 16 Ocak 2022 22:52
    3

    mangal yakmanın keyfi bence halen kozalak çalı çırpı toplamak ve kömürü yakmak için biraz uğraşarak sonunda gerinmek olmalı. ama her gün bahçesinde mangal (o saatten sonra barbekü oluyor adı) yakan insanlar için elbette süreci hızlandırmak önemlidir

  • 16 Ocak 2022 20:42
    0

    güncelleme: bu ara bonga tutuşturucu kullanıyorum ve kömür yakma haznesi ile birlikte inanılmaz kolaylık sağlıyor. önceden parafin tutuşturucu kullanıyıyordum ama yine içine çıra falan eklemem gerekiyordu. bonga tek başına yeterli oluyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mangal için tutuşturucu tavsiyeleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.