5.00 / 1 oy

Uzun süre yanan mangal kömürü tavsiyesi

O kadar çok soru yazıyorum ki artık yeri midir yoksa siteden atılacak mıyım bundan da emin değilim :) Hem et odaklı yemekler yaparken naçizane görüş ve fikirlerimi paylaşmak, hem de çok hakim olmadığımı düşündüğüm konularda görüş ve önerilerinize danışmaya devam etmek için sorular eklemeye devam ediyorum. Kömür ateşinde mangal yapmayı sevenler için kömürün yanma sıcaklığı ve yanma süresi, özellikle de uzun sürede pişirilecek yemekler tercih ediliyorsa çok önemlidir. Ben uzun yıllardır uyguladığım prensiplerimden artık uzaklaşma kararı aldım çünkü maalesef her genelleme doğru değilmiş bugün bunu öğrendim. Yanlış olan nedir derseniz, her kömür aynıdır ve kömür seçerken en ucuz kömür hangisiyse onu al demek resmen cahillikmiş benden söylemesi, peki hangi kömürü kullanacağız o zaman?

Uzun süre yanan kömürler maalesef piyasada "bu paraya kim kömür alıyor arkadaş, 2 kilo daha et alırım ben o paraya" dediğimiz kömürler. Bugün ilk yaktığım kömürlerin 1 saat dayanmasından sonra 3 kg Feuer & Flamme Cocos marka briket mangal kömürüne 75 TL vermek durumunda kalarak canım acıdı ama hayatımda ilk gez gerçek anlamda gücünü kaybetmeden 3 saat (daha da yanmaya devam ediyordu) süreyle yanan bir kömürü de gözlerimle görmüş oldum. Tavsiye eder misin derseniz, 2-3 parti kömür harcamak istemediğiniz mangal denemelerinde eğer bütçeniz izin veriyorsa evet, ama 1 saatte hızlıca bir sucuk ve pirzola yapıp mangalı geri toplayacaksanız da paranıza yazık.

Peki bu soruyu neden açtın derseniz, alternatif ve daha hesaplı mangal kömürleri tavsiyeleri olan varsa diye merak ederek sizlere danışmak istedim, lütfen mangal meraklısı arkadaşlar cevap olarak kendi tecrübe ve önerilerini eklesinler.

volkanoxfb

08.09.2019 23:31

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 9 Şubat 2022 01:06
    3

    weber'in kömürleri uzun süre yanma konusunda çok başarılılar ama artık öyle fiyatlara satılıyorlar ki ben de tercih etmez oldum. o paraya antrikot yerim ben ne gerek var, doğal meşe kömürü kullanıyorum onun yerine

  • 9 Şubat 2022 00:30
    2

    briket kömürler sıkıştırma oldukları için bu konuda daha başarılı oluyorlar. meşe kömürleri ve küba kömürleri daha yüksek kalori ile yanıyorlar ama 2 saatten fazla yanmak gibi bir iddiaları zaten yok

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uzun süre yanan mangal kömürü tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.