5.00 / 1 oy

Bebeklere Bal Yedirmek Zararlı Mıdır?

Bu konuda birkaç yazı okudum ve hiç farkında olmadan binlerce kişinin muhtemelen bebeğe faydalı olduğu düşüncesiyle bu hataya düştüğünü farkederek irkildim. Konu hakkında google'da özellikle ingilizce makaleleri okumanızı tavsiye ediyorum ama bu başlığı açtığım için biraz bilgi de vereceğim elbette.

12 aylıktan daha küçük bebeklere bal vermek zararlıymış, bunun sebebi ise arıların bal yaparken botulinum toksini (kısaca botulin) de toplamalarıymış. Yetişkinlerde botulin tüketimi bir zarara yol açmasa da bebeklerin midelerindeki yağ asitleri yeterince aktif olarak çalışmadığı için botulin tüketimi sonunda besin zehirlenmelerine yol açabiliyormuş ve bebeklerin sağlığı için ciddi bir tehlike olabiliyormuş.

Sitede paylaşılan onlarca bilginin içinde bu bilginin tüm aileler ve ebeveynler tarafından görülmesini ve sadece kendi bebekleri için değil, ileride bebekli başka aileleri uyarabilmek için de bu bilgiyi paylaşmalarını rica ediyorum.

iremyağmur

07.11.2020 19:48

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Aralık 2021 14:53
    0

    şekeri zaten bilmeyen birisine neden şeker verilmesi gerektiğini anlamıyorum ben de. hem faydası yok hem de olası zararları çok fazla. bence ne kadar geç o kadar iyi

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bebeklere Bal Yedirmek Zararlı Mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.