5.00 / 1 oy

Kuşkonmaz Nasıl Yenir?

Sitede kuşkonmaz ile ilgili Mangalda Kuşkonmaz Nasıl Yapılır? yazısını gördüm ve ben de tadını merak ederek 45 TL'ye kıydım ve 300 gramlık bir paket kuşkonmaz satın aldım. Ama öyle mangaldı barbeküydü hiç uğraşamayacağım için bir kısmını tavada, bir kısmını da fırında pişirmeyi denedim. Her ikisi de gayet güzel pişti ve kuşkonmaz da kendine has güzel bir tadı olan bir sebzeymiş.

Fırındaki tarifi hazırlamak da tavadaki tarifi hazırlamak da 10'ar dakikamı aldı, zaten pişirmesi çok kolay bir sebze olduğu için biraz ısı gördüğünde hemen hazır hale geliyor. Her iki tarifi de tavsiye niteliğinde şu şekilde maddeler halinde yazabilirim.

- Öncelikle kuşkonmazları iyice yıkayın ve sert kısmı ile yumuşak kısmı birbirinden ayırmak için sert kısma doğru rahatça kırılabildiği en makul noktadan kırın, zaten elinize o nokta gelecektir.

- İnternetteki çoğu tarifi izlemiş birisi olarak tavada pişirdiğim kuşkonmazları daha lezzetli buldum. Döküm tavada pişirmeyi gerektirecek kadar zor pişen bir sebze değil. Muhtemelen tencerede de olsa pişerdi. Biraz sıvıyağ ya da tereyağı ile birlikte çevirerek pişirince kuşkonmazı yiyebilecek kadar pişirmiş oluyorsunuz. Ben ilk tarifin üzerine sarımsaklı limonlu ekşili bir sos dökerek yedim ve oldukça da beğendim.

- İkinci tarifi de yine internette görerek yaptım ve 5 dakika kadar kuşkonmazları fırınladıktan sonra üzerlerine parmesan peyniri ekleyip tekrar fırınladım ve çıkarınca servis etmeden de limon sıktım. Bu tarif öncekine göre kuşkonmazların tadını bastırdı ve parmesan peyniri ile birlikte kuşkonmazı yakıştıramadım.

Kuşkonmaz maalesef bizde pahalıya satılan bir sebze ama çok kolay hazırlanabildiği için durumunuz izin veriyorsa arada sırada alıp denemeler yapmanız için tavsiye ederim. Besleyicilik yönü konusunda çok bilgim yok ama bir de şöyle bir durum var bilginiz olsun bkz: Kuşkonmaz yedikten sonra garip idrar kokusu normal mi?

onurözdemir

01.11.2020 11:41

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuşkonmaz Nasıl Yenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.