5.00 / 1 oy

Kaç tane uçan balon bir insanı uçurabilir?

Uçan balonların içlerine helyum gazı doldurulduğunda uçabildiklerini biliyoruz. Teori olarak bir balonun uçması demek, balonun ağırlığının havadan daha hafif olması anlamına geliyor ve sonuç olarak balonların uçabildiklerini ve uçan balon olarak adlandırıldıklarını da biliyoruz.

Peki her bir balon tek başına ne kadar ağırlık taşımaktadır ve kaç balon birleştirilirse bir kişiyi havalandırabilir sorusuna yanıt ararsak balonun hacmi arttıkça içerisindeki helyum gazı miktarı da artacağı için bu soruya öncelikle standart balon kullandığımız varsayımı ile başlayalım. İnternetten bulabildiğim kadarıyla standart olarak bildiğimiz balonların çapının 30 cm ve hacimleri de yaklaşık olarak 14 litre. Yani her bir balon, içerisine 14 litre helyum gazı alabiliyor.

70 kg ağırlığında birisini yerden kaldırabilmek için gerekli olan balon sayısı bu durumda yaklaşık olarak 70.000/14 = 5.000 adet balon olur.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Fernando Muslera dünyanın kaçıncı en iyi kalecisi?

bkz: Kaç adet kestane 1 kilo gelir?

bkz: Ecevit usulü çay demleme nedir ve nasıl yapılır?

bkz: Güzel kavun nasıl anlaşılır ve güzel kavun nasıl seçilir?

bkz: Ahşaptan tutkal nasıl sökülür?

bkz: We World Express Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

oissende

17.09.2021 23:26

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kaç tane uçan balon bir insanı uçurabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.