5.00 / 1 oy

IP Adresi Nedir?

internet nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra biraz da internet protokolünün ne olduğuna bakalım. İnternet teknolojisinin, insanlık tarihinin en büyük problemi olan iletişim ve mesafe problemlerini nasıl çözdüğünü görmüştük, ama Almanya'daki dayımıza bağlanırken nasıl kazara Çorum'daki halamıza bağlanmadığı kısmını TCP/IP diyerek geçmiştik. Şimdi bu gizemli protokolü (bkz: Protokol (Ağ Protokolü) Nedir ve Ne İşe Yarar?) biraz daha yakından tanıyalım.

Milyarlarca cihazın aynı anda bağlandıkları bir network'te cihazların birbirlerini tanıyabilmeleri için onlara benzersiz (unique) birer kimlik verilmektedir ve bu kimliğe de IP adresi adı verilmektedir. IP adreslerini değiştirmek oldukça kolaydır ve yeni bir IP adresi aldığınızda da ağ üzerindeki kimliğinizi yenileyebilirsiniz. Ancak her arandığında bulunması gereken sunucular, barındırdıkları internet sitelerini aynı yerde göstermeye (bkz: DNS Nedir?) devam edebilmek için adreslerinin mümkün olduğunca değiştirmemeyi tercih ederler. Ama fazla anonim olmak da güvenlik açıklarına yol açacağı için internete bağlanmamızı sağlayan kablolu ve kablosuz donanımlarımızın da birer adresi vardır ve bu adresler değiştirilemezler (MAC adresi).

bkz: MAC adresi ile IP adresi arasındaki fark nedir?

O zaman aynı ağa bağlanmış olan milyarlarca cihazın birer adresi olduğunu ve bu adrese de IP adresi dendiğini biliyoruz. IP adresi, Internet Protocol Address teriminin kısaltmasıdır ve Türkçesi de internet protokolüdür. Nasıl telefonumuzla bir arkadaşımızı aradığımızda benzersiz bir telefon numarası ile ona ulaşabiliyorsak IP adresleri de internete bağlı cihazların birbirlerine ulaşabilmelerine ve veri aktarabilmelerine olanak tanıyan benzersiz sayısal kimliklerdir.

IPv4 için IP adresleri 4 adet 8 bitlik rakam ile ifade edilir. 8 bitlik veri demek 2^8=256; dolayısıyla 0 ile 255 arası sayısal veriler anlamına gelmektedir. Bu da her bir IP adresinin (IPv4 için) 0 ile 255 arasında 4 adet sayısal değerden oluşan kimliklere sahip olduğu anlamına gelir. Örneğin 192.168.1.1 geçerli bir IP adresidir (ve markasına bağlı olarak muhtemelen sizi router'ınıza yönlendirecektir).

Not: IPv6'de adresler 128 bittir ve header 40 oktet değerindedir.

networkman

06.02.2021 14:24

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
IP Adresi Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.