5.00 / 1 oy

MAC adresi ile IP adresi arasındaki fark nedir?

Linux terminal eğitiminde network komutları konusunda daha anlaşılabilir bilgiler verebilmek için MAC adresi ile IP adresinin ne olduklarını ve aralarındaki farkın ne olduğunu kısaca anlatmak istiyorum.

IP adresi, IP protokolünde internete bağlanan her bir cihazın birbirleri ile haberleşebilmek için kullandıkları adrestir. Örneğin sunucular da IP adresi alırlar ve sunucularda barınan internet sitelerine de IP adresleri yerine DNS sunucuları (bkz: DNS Nedir?) sayesinde IP adresleri yerine anlamlı yazılar (domain) yazarak erişebilmiş oluruz.

MAC adresi ise internete bağlanabilen her bir cihazın benzersiz olarak kendi donanımsal adresidir. Network cihazlarının MAC adresleri değiştirilemezler (varsayımsal ve teorik olarak) internete bağlı olunmasa bile aynı network içerisinde network donanımlarının kimliklerini tanımlamak amacıyla kullanılabilirler.

Peki IP adresi gibi bir bilgi elimizde varken ve internete bağlı her bir cihazın IP adresi olduğunu bildiğimize göre neden MAC adreslerine ihtiyaç duyulmuştur? Bu sorunun en anlaşılır cevabu şudur: IP adresi nerede olduğunuzu, MAC adresi ise kim olduğunuzu gösterir. IP adreslerinin değiştirilebilir olması ve cihazların network donanımları hakkında bilgi vermemeleri sebebiyle bu amaçlarla MAC adresi kullanılmaktadır.

Not: Bilgisayarınızın MAC adresini görmek için bkz: Bilgisayarın MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?

Cihazınızın IP adresini öğrenmek için aşağıdaki yazılara bakabilirsiniz:

bkz: Linux'te Terminal'den IP Bilgilerini Görüntülemek (ifconfig komutu)

bkz: Modem IP Adresi Nasıl Bulunur?

bkz: CMD ile IP Adresi ve Ağ Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

bkz: CMD ile Bir İnternet Sitesinin IP Adresini Öğrenmek

Öz Hakiki Bumblebee

16.01.2021 01:37

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
MAC adresi ile IP adresi arasındaki fark nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.