5.00 / 1 oy

Instagram'da Yüklenen Çoklu Fotoğraflara Fotoğraf Eklemek

Instagram, daha önce yüklenmiş fotoğrafların tekrar düzenlenmesi ile ilgili tutumunu Instagram'da Yüklenen Çoklu Fotoğraflardan Bir Tanesini Silmek paylaşımımda da yazmıştım. Instagram bildiğimiz gibi bir Facebook oluşumu, en azından Facebook tarafından satın alındılar ve artık Facebook kültürüne sahipler. Dolayısıyla Facebook'un know how'ını ve yaklaşık 15 yıllık tecrübelerini de bünyelerinde barındırıyorlar ve geçmişte Facebook'un yaptığı hataları da tekrarlamamaya çalışıyorlar. Facebook'ta yıllar sonra değişen grup isimleri ya da beğenilen fotoğrafların içeriklerinin değiştirilmesi, ciddi mağduriyetler yaşanmasına yol açmıştı. Örneğin araba fotoğrafı beğenen birisinin beğendiği fotoğraf radikal siyasi bir kişinin fotoğrafı ile değiştirildiğinde kişiler üzerinde bunun ciddi olumsuzlukları olmuştu.

Instagram, Facebook gibi çok sayıda paylaşım yerine az sayıda kaliteli paylaşımın yapılmasının önerildiği bir platform, buna nicelik yerine niteliğin önemsenmesi şeklinde de yorum katabiliriz. Dolayısıyla Instagram'da başka bir gönderiyi yeniden paylaşmak ya da türlü türlü araçlarla oyun istekleri göndermek gibi şeyler yok. Herkesten kendi orijinal görsellerinin paylaşılması bekleniyor ve Instagram da böyle hesapların paylaşımlarını öne çıkartıyor. Instagram'ın platform olarak katılımcılarından beklentilerini özetleyebildiğimi umuyorum. Şimdi geçelim eski bir toplu fotoğraf gönderisine (feed/akış gönderisi) fotoğraf ekleme konusuna.

Instagram, benzer sebeplerden dolayı eski bir kaydırmalı çoklu fotoğraf gönderinize ekleme yapmanıza izin vermiyor. Eğer eski bir gönderinizde düzenleme ekranına girerseniz sadece paylaşımınızın açıklamasını, etiketlerini ve konumunu değiştirebildiğinizi görürsünüz. Paylaşımınızda sonradan birisini etiketleyebilirsiniz ama paylaştığınız fotoğraflarınızı değiştiremezsiniz ya da ekleme yapamazsınız. Zaten fotoğraflara ekleme yapma ekranı da düzenleme seçenekleri arasında aktif olmaz. Eğer eksik fotoğraf ile instagram paylaşımı yapyıysanız yapmanız gereken, gönderiyi tamamen silerek tüm fotoğrafları ve videoları (kısaca görseller diyelim) yeniden seçerek sıfırdan bir gönderi paylaşımı yapmaktır. Eski gönderinizi de silmeden önce içinde uzun bir açıklama ya da etiket listesi var ise silmeden önce kopyalayarak yedeklemenizi ve sıfırdan yapacağınız gönderide tekrar elle yazmak durumunda kalmamanızı öneririm. Yapacağınız yeni gönderide ekleyeceğiniz fotoğrafları bu yüzden daha dikkatli seçmeli ve filtre kullanmak istiyorsanız da bu düzenleme ekranına tekrar dönemeyeceğinizi bilmelisiniz.

Ayrıca benzer diğer bazı sorular için;

bkz: Instagram'da Eski Hikayeleri Kaç Kişi Görmüş Nereden Bakılır?

bkz: Instagram (Close Friends) Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?

bkz: Instagram Hikayelerinin Süre Sınırı Kaç Saniyedir?

bkz: Instagram Hikayesinde Kişi Etiketlemesi Nasıl Yapılır?

afacan

18.11.2020 12:04

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Instagram'da Yüklenen Çoklu Fotoğraflara Fotoğraf Eklemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.