5.00 / 1 oy

insanlar neden kendilerini gıdıklayamazlar?

Bir başkası vücudumuzun gıdıklanmaya müsait yerlerini (koltuk altı, ayak tabanı gibi) gıdıkladığında gülerek gıdıklanırız ama kendi kendimizi gıdıklamak istediğimizde vücudumuz gıdıklanmaz, bunun sebebini öğrenmiş birisi olarak kısaca paylaşmak istedim.

Kendi kendimizi gıdıklayamamamızın sebebi, aslında beynimizin tüm vücudu hissediyor ve yapacaklarını biliyor olmasından kaynaklı. Yani siz parmaklarınıza koltuk altımı gıdıkla talimatı gönderdiğinizde beyin bunu biliyor, daha da ötesi o parmakların da kendimize ait olduğunu biliyor ve buna karşı gıdıklanma refleksi üretmiyor, halbuki aynı yerden aynı hareketlerle bir başkası gıdıklamak istediğinde gıdıklanma hali gerçekleşiyor ve gülerek de reaksiyon vermiş oluyoruz.

Sonuç olarak kendi kendimizi gıdıklamanın herhangi bir yolu bulunmuyor, çünkü beyninizden gizli olarak kendinizi gıdıklama emri gönderebilmenizin ve o parmakların size ait olduğunu beyninizden gizleyebilmenin herhangi bir yolu bulunmuyor.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Şeker yüklemesi testi nedir ve neden yapılır?

bkz: Toprak neden havalandırılır? (toprağı çapalamanın faydaları)

bkz: Kırmızı pul biber neden sararır?

bkz: Korner atan futbolcu neden ellerini kaldırır?

bkz: Koltuk altı ağrısı neden olur? Biontech aşısının yan etkisi midir?

bkz: Özgüven eksikliğinin nedenleri nelerdir?

Birgül.Belen

09.08.2021 08:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 31 Mayıs 2022 04:08
    4

    biraz keyfi bir durum bu sanırım, keyfim yokken ben de kendimi gıdıklayamıyorum ama keyfim yerindeyken özellikle ayaklarımın altından çok feci gıdıklayabiliyorum kendimi

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
insanlar neden kendilerini gıdıklayamazlar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.