5.00 / 1 oy

Özgüven eksikliğinin nedenleri nelerdir?

Çok arkadaşımda gözlemlediğim bir durumu daha rafine hale getirerek hem gözlemlerimi paylaşabilmek, hem de görüşlerini paylaşmak isteyen yazarlar için tartışmaya açmak için bu yazıyı açmak istedim. Bazı insanlar ilgi delisi iken ve reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek sürekli kendilerini göstermek isterken neden bazı insanlar kendilerine güvenmezler? Dışarıdan bakıldığında ya da bir konu hakkında sohbet ettiğinizde hiçbir gariplik sezmediğiniz bazı arkadaşlarınızın zaman içerisinde özgüven eksikliğine sahip olduklarını fark ettiğinizde bu soru daha da somutlaşıyor ve neden bu kişi kendine güvenmiyor diye düşünmeye başlıyorsunuz.

Kendi gözlemlerim sonucunda sadece yeterince tanıyabildiğim ve özgüven eksikliği olduğunu düşündüğüm insanlarda bu özgüven eksikliğine neden olabilen temel unsurların şunlar olabildiğine kanaat getirdim.

- Aile ve yetiştirilme tarzı. Eğer aile içinde şiddet ya da çok baskın bir anne/baba/kardeş var ise yetişme döneminde oluşan kalıcı bir özgüven kaybı oluyor. Bunun bir diğer versiyonu ise, çocuğun her işini yapan aile. Yani aman çocuğum yapmasın diye çocuğa sürekli destek olan ailelerden kopan çocukları sudan çıkmış balığa dönüyorlar ve yaşadıkları stres bozukluğu yine özgüven eksikliğine neden oluyor.

- Fazla karşılaştırma yapan kişiler bir noktadan sonra karşılarındaki kişileri kendilerinden çeşitli konularda daha üstün görmeye başlayabiliyorlar. Açıkçası bu durum, yine bak falancanın çocuğu şunu yapmış sen hala burada otur diyen ebeveynlerden kaynaklanıyor. Bireyler yetişkin olduktan sonra da bu karşılaştırma ve karşı tarafta olmayan üstünlükleri kendi zaafiyeti olarak görmeye başlıyor

- Çocukluk döneminde sınıfında, mahallesinde ya da herhangi bir arkadaş ortamında bir sebepten ötürü dışlanmış olmak

- Güvendiği insanlardan zarar görmüş olmak

- Sosyal bir etkinlikte majör bir travma yaşamış olmak

- Zaman içerisinde hayattan beklentileri ile gerçekler uyuşmayınca girilen bunalım

- Parasal durum olarak zor şartlarda yetiştikten sonra girişen bir zümreye kendini ait hissedememek

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: İki sıfır iki dört sorusunun cevabı nedir?

bkz: Hasan Can Kaya Konuşanlar'ın En Komik Bölümü Hangisi

bkz: Guinness rekorlar kitabına giren para alıyor mu?

bkz: Pound ile Sterlin arasındaki fark nedir?

bkz: Uzaktan eğitimde zoom'da yoklama alınabilir mi?

bkz: Çene çukuru genetik midir?

peyote

04.05.2021 17:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Özgüven eksikliğinin nedenleri nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.