5.00 / 1 oy

MTV ödemesi yapılamazsa ne olur?

Bazı istisnai durumlar haricinde tüm motorlu araç sahiplerinin Ocak ayı ve Temmuz ayı olmak üzere yılda iki taksit olarak ödemek zorunda oldukları vergidir motorlu taşıtlar vergisi (MTV). 

MTV tutarı her yıl çeşitli parametrelere göre değişmektedir. MTV hesaplanırken kullanılan parametreler; aracın cinsine göre (otomobil, minibüs, kamyonet, otobüs, kamyon,  panelvan gibi), aracın yaşına göre ve aracın silindir hacmine göre değişmektedir. 

MTV ödemeleri nereden yapılır?

MTV ödemeleri, Gelir İdaresi’nin internet sitesi üzerinden (gib.gov.tr), e-Devlet uygulaması üzerinden,  Gelir İdaresi vezneleri aracılığı ile ya da anlaşmalı bankaların şubelerinden, atm’lerinden, ya da uygulamaları, internet siteleri üzerinden kredi kartı ile veya nakit olarak yapılabilir. Bazı bankalar sonradan taksit imkanı ile 2, 3 ya da enpara gibi 6 taksit olarak MTV ödemesine izin vermektedir.  

MTV ödemesi yapılmadığı ya da geciktirilmesi durumunda:

MTV ödemesini geciktirmeniz durumunda ödemek zorunda olduğunuz primlere her ay olmak üzere gecikme zammı uygulanacaktır. Ödeme yapmadığınız süre arttıkça oluşacak vergi borcu sebebiyle Maliye Bakanlığı size uyarı gönderecektir. Sonrasında belirtilen süreler içerisinde ödeme yapmamanız durumunda haciz işlemi başlatılacaktır. 
 

zerko

20.01.2021 21:40

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
MTV ödemesi yapılamazsa ne olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.