5.00 / 1 oy

Bahçe için kaliteli mangal tavsiyesi

Ayda 1-2 kere mangal yapan birisiyim ama artık biraz para harcayarak kaliteli bir mangal satın almaya karar verdim. Weber ve Guruss gibi markaların büyük mangalları çok çekici duruyor ama markasız çok daha büyük ve kaliteli görünen mangallar da var satılan. Özetle kararsız kaldım.

Kömürlü mangal istiyorum ama tüplü mangal konusunda cahil olduğum için kömürlü mangal diyorum, eğer kömür mü kaldı uğraşma bak tüplü olunca böyle kolaylıkların oluyor derseniz ona da varım.

volkanoxfb

04.08.2019 19:47

Bu soru 6 kez yanıtlandı.

 • 9 Ağustos 2019 01:19
  24

  Mangal ile barbekü arasındaki fark, satın aldığınız ürünün fiyatında gizlidir :) Weber gibi bir markanın ürünlerini alıyorsanız mangal dediğinizde size dava açabilirler dikkatli olun :)

  Şaka bir yana, çok bilinmese de Guruss yerli bir firma ve bildiğim kadarıyla tüm dünyaya da satış yapıyor. Ürün kalitesi ve ar-ge olarak Weber'in ne kadar gerindedir ya da ilerisindedir bilemiyorum ama kullandıkları sac kalınlıklarından fırın boyalarına kadar her şey üst kalite,daha da önemlisi ürünlerine garanti veriyorlar. Satın aldığınız barbekü 3. yılında darma duman olduysa ve satın aldığınız firma çoktan battıysa bir bardak soğuk su içebilirsiniz ama büyük markalar ürünlerine destek vermeye devam ettikleri için başlarına bir şey gelmediği gibi gelse de yedek parça tedariği konusunda hemen yardımcı oluyorlar. Bu güven ile bir ürüne para verip almak da bence aradaki fiyat farkını hak ediyor.

  Weber çok pahalı ürünlere sahip bir firma, en azından döviz kurlarının etkisi ile bize gelii çok pahalı oluyor. Kuruluşundan beri bildiğim kadarıyla 100 yıldan fazla geçmiş çok eki bir firma ama asıl önemli olan internetten de görebileceğiniz gibi evinin bahçesinde 50-60 yıldır aynı weber barbeküyü kullanan insanlar var! yanlış okumadınız, 3 kuşak aile aynı barbekü ile mangal yapıyor ve kullanmaya da devam ediyorlar. Ama diğer taraftan da Weber Master Touch GBS 57 cm Kömürlü Mangal fiyatı yaklaşık 2.500 TL. Ekipmanları çok şık ve herkesin satın almak isteyeceği türlerden şeyler ama örnek verecek olursak mangal temizleme fırçası 120 TL, mangal koruyucu kılıfı 500 TL, paslanmaz maşa 300 TL vs..

  Guruss ise bahsettiğim gibi yerli bir firma ve barbekü ürünleri bence Weber ile karşılaştırılabilecek ölçüde, yan aynı ligde oynuyorlar. Fiyat olarak ise 50 cm kömürlü ayaklı barbekülerini yaklaşık 900 TL gibi fiyatlara bulabilirsin. hazır set olarak satılan versiyonları da var, açıkçası 1.500 TL'ye örtüsünden taş ızgarasına, 2 tane tutuşturma bacasından döküm ızgarasına kadar satın alabiliyorsun.

  Türk malı kaliteli ürün üreten firmalara destek olmak gerektiğini düşünüyorum ve benim marka olarak görüşüm bu dsebeplerden dolayı Guruss markasını tercih etmeniz yönünde.

 • 14 Ağustos 2019 09:53
  21

  Öncelikle hangi tip mangal istediğinize karar vermelisiniz, aşağıdaki soruları yanıtlayarak ihtiyaç duyduğunuz mangalı bulabilirsiniz:

  1. Kömürlü bir mangal mı, elektrikli bir mangal mı yoksa gazlı bir mangal mı?

  2. Nerede kullanacaksınız ve ne kadar bütçeniz var?

  3. Sahip olduğunuz ürünleri ne kadar süre ile kullanma eğiliminiz var? Alıp hiç bakmadan da bahçede yağmurun karın altında bırakacaksanız ona göre düşünün.

  4. Ne kadar sıklıkta kullanacaksınız. Yılda bir canınız mangalda et pişirmeyi çekiyorsa paranız cebinizde kalsın

  5. Neler pişirmeyi düşünüyorsunuz? Örneğin sadece köfte ya da tavuk mu yapacaksınız yoksa döküm ızgarada Tom ve Jerry bifteği de mühürlemek istiyor musunuz? Mangalda balık pişirmek, yanına mantarları atmak, en son da mangal ateşinde cezvede kahve pişirmek gibi zevkleriniz de var mı?

  6. Kaç kişilik et yapmanız gerekiyor? Sürekli barbekü partisi vermeyecekseniz 50 cm bir barbekü de işinizi görür

   

 • 6 Ağustos 2019 02:16
  7

  Mangalı kaliteli yapan çok sayıda unsur var. Üretildikleri malzeme, üzerindeki boyanın ateşe dayanıklılığı, düşmemesi, yanındaki ergonomik raflar vs. tümü bunun parçasıdır ama bana sorarsanız bir mangalın en önemli özelliği, içerisindeki hava dolaşım sistemidir çünkü ateşi var eden şey oksijendir. Boyutuna göre araştırılmadan konmuş (ya da daha kötüsü belki de konmamış) havalandırma deliklerine sahip olan bir mangal, içerisinde homojen olarak ısıyı dağıtamayacağı için örneğin sol taraftaki etlerin çok pişmesine, sağ taraftaki etlerin ise çiğ kalmasına yol açar. Bu yüzden eğer para harcayarak uzun yıllar kullanacağınız bir mangal almak istiyorsanız Napoleon, Weber ve Guruss gibi markaların ürünlerini incelemenizi tavsiye ederim.

 • 3 Kasım 2019 18:28
  6

  Guruss ve Weber barbeküler çok kaliteliler ama herkesin bütçesi bu ürünleri almak için yeterli olmayabilir. Benden size bir tüyo, bu tür erkek oyuncakları olarak anılan lüks ürünler sıklıkla bir çılgınlık ile alınan ama daha sonra da yeterince kullanılmadığı (üşengeçlik ya da yaşanılan yerin namüsait olması) için 1-2 kez kullanıldıktan sonra ikinci el olarak satışa çıkartılıyorlar ve fiyatları da yarı fiyatından daha az oluyor. İstanbul ve Ankara'da weber mangal araması yaparsanız letgo'dan güzel ikinci el mangalları hesaplı fiyatlarla alabilirsiniz. Guruss ise ikinci elde görebildiğim kadarıyla henüz yok.

 • 18 Ağustos 2019 13:10
  4

  Yuvarlak tipteki barbeküler ile dikdörtgen biçimindeki barbeküler arasında yemek pişirme karakterleri açısından büyük fark var. Bir yazar daha yazmış sanırım, dikdirtgen barbekülerde alttan hava alma kanallarının yerlerine ve boylarına bağlı olarak farklı bölgelerinde sıcaklıklar faklı olabilir. Yuvarlak tip barbekülerde ise (bunun da mucidi Weber firmasıymış) bu problem olmuyor ve barbekünün her bir alanı aynı sıcaklığa sahip oluyor.

  Barbekünün boyutu bence de çok önemli bir seçim kriteri ama daracık alanda kömürü mü yakacaksın sebzeyi mi pişireceksin, 2 misafir fazla gelse durun siz bekleyin sırayla yiyeceğiz mi diyeceksin hepsi dert. Bu yüzden eğer alanınız müsaitse boyut olarak biraz büyük barbekü seçmek daha mantıklı. Bir de barbekü biraz hacimli ve şık olunca erkek adamın da hoşuna gidiyor nedense, daha sık kullanası geliyor insanın. Hatta kapağı kapatılabilen barbekülerde odun ateşi ile de mangal yapılabilir belki, resmen efsane olur.

 • 2 Kasım 2021 18:14
  2

  hangi mangalı satın alırsanız alın, yağmura karşı korumak için kaliteli bir kılıf da almanız gerektiğini unutmayın. yazık bahçelerde çok kaliteli ve belli ki çok para verilmiş çok güzel barbekülere denk geliyorum ama 1 yıl içinde yağmura maruz kala kala paslanmaya başlamışlar ve sağlık açısından bir sorun olmasa bile görsel zarafetlerini kaybetmişler.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bahçe için kaliteli mangal tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.