5.00 / 1 oy

Huawei'nin yeni işletim sistemi HarmonyOS

Huawei telefonlar ile Android arasında çıkan anlaşmazlık sonucu Huawei kendi işletim sistemini hazırlayarak kendi telefonlarında kullanacağını duyurmuştu ve bu işletim sistemi de HarmonyOS olarak isimlendirilmişti. İşletim sistemi anlamında özellikle akıllı telefonlarda ve tabletlerde macOS ve Android dışında bir seçeneğin pazara girecek olması beni çok heyecanlandırıyor, çünkü her iki işletim sistemi de bir nevi kendi tekellerini ilan etmiş durumdalardı. Ama şimdi yeni bir arayüz ile daha özgün ve farklı olabilme iddiasında olacak bir işletim sistemi rekabete katılıyor.

Şimdilik en büyük merakım, HarmonyOS'in mevcut apk ve benzeri hazır uygulama paketlerini destekleyip desteklemeyeceği ile nasıl bir arayüze sahip olacağı. Ayrıca ileride Android'de olduğu gibi HarmonyOS kullanmaya karar verecek faklı donanım üreticileri de olacaktır ve bu üreticilerin de uzak doğu menşeili olacağını tahmin ediyorum, dolayısıyla yazılımsal teknoloji ve daa savaşları daha da kızışacak.

Bu arada yeni bir akıllı telefon işletim sistemi demek beraberinde yazılımsal olarak da yeni uygulama hazırlama arayüzleri ve programlama dilleri anlamına gelecek ve uygulama geliştiricileri için de büyük bir pazar daha açılmış olacak. HarmonyOS de kendi açık kaynaklı kodunu kullanacak. Ama uygulama geliştirilmesini talep edenler için ise halihazırda hen android hem de macOS için native olarak uygulama gelliştirilmesi büyük maliyet kalemleri anlamına geliyorken  bu kalemlere bir yenisi daha eklenmiş olacak, tabi bu da HarmonyOS'in pazarda söz sahibi olabilmesine bağlı.

Bu başlığı başkası açmadan önce açmış olmak ve HarmonyOS işletim sistemi konusunda yazarların yapacakları paylaşımları yazabilmeleri amacıyla ekliyorum, umarım faydalı bir başlık olur.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Huawei Telefonlar ile Google Servislerini Kullanmak

bkz: Huawei Matebook X Kullananlar Yorumları ve Şikayetleri

bkz: Huawei P40 Lite Telefona Spotify Nasıl Kurulur?

bkz: Android telefonda indirilen videolar nereye kaydediyor?

bkz: DAT uzantılı video Android telefonda hangi uygulama ile oynatılabilir?

bkz: Android telefonda şarj belli bir seviyeye düşünce bildirim almak

mustafaxyy

08.06.2021 01:12

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Huawei'nin yeni işletim sistemi HarmonyOS

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.