5.00 / 1 oy

Bozulmuş kereviz nasıl anlaşılır?

Mutfakta plansızlık, bulunsun diye fazla alıp yiyememe ve misafir gelip de dışarıdan yemek söylemek gibi aksaklıklar maalesef dolapta bekleyen yemeklerin kısa sürede bozulmasına yol açıyor. Her seferinde az az alacağım ve taze taze yiyeceğim diyorum ama ertesi gün yerim diye aldığım meyve sebzeleri bile yiyemediğim çok oluyor.

Dün dolapta fazla beklediği için bozulan ananas için Bozulmuş ananas nasıl anlaşılır? yazısını yazmıştım, bugün de kereviz salatası yapmayı planlarken kerevizin de bozulmuş olduğunu üzülerek fark ettim. Kereviz bildiğiniz gibi dışı kararsa da biraz tıraşlayınca içi temiz ve beyaz çıkan bir sebze. Ama maalesef her sebze gibi kerevizin de bir ömrü var ve belirli bir süre içinde yemediğinizde bozuluyor. Ben de kendi kötü deneyimimi paylaşmak ve bozulmuş bir kerevizin nasış anlaşılacağını göstermek için bu başlığı da açma gereği hissettim.

Kereviz çok kokulu bir sebze olmadığı için bozulduğunda da koku ile kendini çok belli etmiyor. Dışarıdan kararmış görünse de çoğu zaman içi beyaz olduğıu için bir katmanını gözden çıkarttıktan sonra içi taze oluyor. Ama bu sürenin devamında kararmalar içe doğru işlemeye devam ediyor ve sonunda kerevizin tam ortasında siyah bir çürüme bezesi oluşuyor. Fotoğraftan da bu siyah çürüklüğü görebilirsiniz.

bozuk kereviz

Eğer kerevizinizin sertliğinden ve renginden şüpheleniyorsanız nasıl olsa kesme aşamasında da göreceğiniz için filmin sonunda pişman olmayın diye önceden ortasından ikiye kesin. Eğer kerevizin ortası da yumuşadı ve çürüyerek küf benzeri siyah bir yapı üretti ise hemen vedalaşın ve çöpe atın.

Her meyve ve sebzede olduğu gibi kerevizi de taze taze almak ve hızlıca tüketmek en doğrusu. Ben yaşayarak bu kötü tecrübeyi deneyimledim, siz başınıza gelmeden öğrenmiş olun ve benim gibi üzülmeyin diye bu başlığı buraya bırakıyorum.

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Kaymak dolapta neden hemen bozulur?

bkz: Kesilmiş soğan dolapta bozulur mu?

bkz: Kıyma dolapta kaç gün bozulmadan durabilir?

bkz: Yaki Nori Sushi Yosununun Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

bkz: Alkol bozulur mu?

sema ozturk

03.04.2021 09:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bozulmuş kereviz nasıl anlaşılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.