5.00 / 1 oy

Gelişmiş Bir Ağaç Sökülüp Tekrar Dikilebilir mi?

Apartman olarak uzun yıllardan beri park yeri sıkıntısı yaşıyoruz. 5-6 aracın girebileceği bir bahçemiz var ancak bu bahçenin girişinde yaklaşık 20 yaşında bir ceviz ağacı olduğu için bu bahçeyi park yeri olarak kullanmayı hiç düşünmedik. Bugün apartman toplantısında bir daire sakininin bu ceviz ağacını sökerek başka bir yere tekrar dikelim önerisi üzerine bu soruyu açarak bilgisi olan yazarlara danışmak istedim. Yaklaşık 4 metre boyunda gelişmiş bir ağacı (ceviz ağacı da bildiğim kadarıyla köklü ve kökleri derinde olan bir ağaç) dikildiği yerden zarar vermeden sökebilmek ve başka bir yere yine zarar gelmeden dikebilmek mümkün mü? Muhtemelen tonlarca ağırlığında bir ağaçtan bahsediyoruz, hangi iş makinesi bu boyda bir ağacı sökebilir ve taşıyabilir? Diyelim ki her şey yolunda gitti ve ağacı sağ salim söktük ve geri diktik, dikildiği yerde yine tutacağının bir garantisi var mı?

Bana sorarsanız varsın birkaç araba daha o alanı otopark olarak kullanmasın ama insanlara da hak veriyorum, yüz binlarca lira paralar verdikleri arabaları kaldırımın kenarına park ediyorlar ve neredeyse her gün ya birileri çiziliyor, ya yan aynalarına geçen arabalar çarpıp kırıyor. Bu öneriyle gelen apartman sakinine göre belediye de böyle bir ağaç sökme ve geri dikme hizmeti veriyor olabilirmiş. Zaten özek bir şirketten hizmet alacak olsak nereden ne diiye araştırma yapıp da kime güveneceğiz onu da bilmiyorum. Özetle yardımınıza muhtacım arkadaşlar..

Aykut79

13.09.2020 16:38

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gelişmiş Bir Ağaç Sökülüp Tekrar Dikilebilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.