5.00 / 1 oy

Hanımeli böcek yapar mı?

Herkese merhabalar, hanımeli kokusunu çok seven birisi olarak balkona büyük bir saksı içinde büyük bir hanımeli dikmeyi planlıyorum. Tam da bahar döneminde çok güzel koktukları için uzaklardan essin de kokusu gelsin diye beklemektense kendi balkonumda kaynağından koklarım mis gibi, hatta pencerelerden de evin içine girer kokusu ne güzel :)

Ama evin içine girme konusunda hanımelinin böcek, sinek ve sivrisinek yapması gibi de bir endişem var. Üzüm ve sarmaşık gibi bitkilerin böcekleri çekmesinden dolayı çok sevmeme rağmen besleyemyorum. Acaba hanımeli beslesem benze bir durum olabilir mi? Ya da bitkiyi ilaçlasam bir çözüm olur mu?

Edit: soruyu yazdıktan sonra internette de biraz araştırma yaptım, ilginç bir şekilde hanımeli besleyen kimse böcek toplaması gibi bir şikayetten bahsetmemiş. Dolayısıyla bu hafta çiçekçiye giderek bir adet büyük bir hanımeli alacağım aksilik olmazsa, böcek gibi bir problem olursa yine bilgi veririm.

 

Editör editi: Sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Torf tek başına kullanılarak çiçek ekilir mi?

bkz: Çiğ Fındık Nasıl Çimlendirilir ve Ekilir?

bkz: Kekik bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Saksı toprağı nasıl hazırlanır ve içeriği ne olmalıdır?

bkz: Orkide yaprağından nasıl çoğaltılır ve köklendirme yapılır?

bkz: Kauçuk bitkisi (Ficus Elastica) evde nasıl çoğaltılır?

shaziye

27.04.2021 15:23

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 30 Eylül 2021 01:44
    2

    apartman girişinde dev gibi hanımeliler yetiştiren birisi olarak hiç de böcek ya da sinek yapmadığını söyleyebilirim, böcek/sinek kovar mı derseniz öyle bir özelliği de yok. tamamen bağımsız yani.. ama bahar ve yaz aylarında çok güzel bir koku yayar ve çevresine koklamak isteyen çok fazla iki ayaklı misafir çeker :)

  • 4 Nisan 2022 19:49
    0

    apartmanların bahçelerindeki hanımelilerin yeşerdiklerini görüyorum bu ara, böcek falan da yok ayrıca. kesinlikle her bahçeye lazım bir bitki

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hanımeli böcek yapar mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.