5.00 / 1 oy

Hamur işlerinde yumurta kokusu nasıl geçer?

Yumurta, tatlı ve tuzluların tadını ve formunu veren en temel malzemelerden birisi ama kokusu çok baskın olduğu için maalesef özellikle hamur işlerinde fazlasıyla öne çıkabiliyor.

Örneğin poğaça yaptınız ve yaparken yumurta da kullandınız, ama poğaçanız yumurta kokuyor. Bu sorunu çözmek için internetten öğrendiğim ve gerçekten işe yaradığını teyit ettiğim bir bilgiyi paylaşmak için bu başlığı açıyorum.

Narenciye kabuklarının ve sularının yumurta kokusunu gidermek gibi ilginç bir özellikleri var. Örneğin hazırladığınız yumurtalı bir tatlıdaki yumurta kokusunu gidermek için portakal, greyfurt ya da limon kabuğu kullanabilirsiniz. Hamur işlerinde ise yumurtayı hamur işine ekleme aşamasında içerisinde birkaç damla limon damlattığınızda poğaça gibi hamur işleriniz piştiğinde yumurta kokusunu gidermiş olduğunuzu fark edeceksiniz.

Not: eğer hamur işlerinde ya da başka tariflerinizde kullandığınız yumurtalar taze değilse kokuyu gideremezsiniz, bu yüzden hem sağlığınız hem de kötü kokusunu gidermek için mutlaka yumurtalarınızın taze olduklarından emin olmalısınız.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: San Sebastian Cheesecake Yumurta Kokusu Nasıl Giderilir?

bkz: Halıya dökülen yumurta kokusu nasıl giderilir?

bkz: Arabadan yumurta kokusu nasıl geçer?

bkz: Turşu kokusu kavanozdan nasıl çıkar?

bkz: Derin dondurucu kokusu nasıl giderilir?

bkz: Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

büşra

26.05.2021 09:35

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 6 Ekim 2021 08:15
    1

    hamur işlerinde yumurta kokusu ya çok iyi çırpılmak ile azaltılabilir, ya da şekerle birlikte çırpılarak azaltılabilir. bunun haricinde en etkili yöntem, piştikten sonra dolapta bir gece kalmasıdır. yumurta ilginç bir şekilde piştikten sonra da kokmaya devam ediyor ama dolaba girip tekrar soğuduğunda kokması sona eriyor

  • 27 Kasım 2021 07:52
    0

    yumurtalı fırın tatlıları piştikten sonra buzdolabında bir gece ya da mümkünse 24 saat kaldıklarında yumurta kokuları da yok oluyor. pişmiş yumurtanın soğuk ortamda kokusunu yitirmesi gibi bir durum var ama bilimsel olarak bunun ne olduğunu bilmediğim için referans veremiyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hamur işlerinde yumurta kokusu nasıl geçer?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.