5.00 / 1 oy

Derin dondurucu kokusu nasıl giderilir?

Bugüne kadar hangi derin dondurucuyu kullandıysam ucuzunda da pahalısında da olan ve muhtemelen içindeki teknolojiden ve sıcaklıktan kaynaklanan kötü bir koku oluşmasından şikayetçiydim. Dipfrize koyduğunuz bir yiyeceği aylar sonra yiyebilmek ve bozulmadan saklanmasını sağlamak süper bir teknoloji ama yemeklerin üzerine de bu dipfriz kokusu sinince maalesef insan buzluktan çıkan bir şeyi yemek istemiyor. Ama yıllar sonra, aslında bu kokunun kendi bilinçsizliğimden ve kötü dipfriz kullanımımdan kaynaklandığını fark ettim ve birkaç küçük düzenleme ile kokusuz bir dipfriz düzenlemeyi başardım.

Derin dondurucuya koyduğunuz besinler içerisinde bakteri ve mantar üremesi belki uzun bir süre olmuyor olabilir, ama bu hiç olmadığı anlamına da gelmiyor. Nasıl olsa dipfrizde, ne zaman lazım olursa yerim dediğiniz özellikle et türü gıdalarda, buzdolabında olan süreden belki çok daha uzun sürede bozulmalar ve bakteri oluşumları başlıyor, ama yine de başlıyor.

Derin donduruculara konan ve uzun süre tüketilmeyen gıdalar, genellikle yer değiştirme işlemleri neticesinde derin dondurucunun en arkalarına doğru itiliyor. Misal ben, kendi derin dondurucumdan neler çıktığına gerçekten inanamadım, bir çoğunu koyduğum zamanı bile hatırlamıyordum ve kötü kokuya sebep olan temel unsurun da bu gıda ürünleri olduğunu anlamış oldum. Örneğin karides, balık, kırmızı et gibi ürünleri derin dondurucuda 1 yıldan fazla süreyle unutursanız ve paketlemeleri de hava alabilmelerini sağlayacak kadar da olsa küçük delikler içeriyorsa sonuç olarak bütün derin dondurucunuzu bu kötü koku sarmış oluyor.

Gelelim derin dondurucunuzu bu kötü kokudan kurtarabilmek için ne yapmanız gerektiğine. Öncelikle dipfrizinizi tamamen boşaltın, içinde hiçbir şey kalmasın. Atacaklarınızı direkt çöpe atın, taze yiyeceklerinizi ise geçici olarak komşunuzun derin dondurucusuna koyun. Sonra derin dondurucunuzun fişini çekin ve çözülen tüm nemleri alarak derin dondurucunuzun içini iyice silin. Mümkünse bir gün kadar da fişini takmadan kapakları açık bir biçimde bekletin ve ertesi gün tekrar fişe takarak tekrar gıdalarınızı ağızlarının tamamen kapalı olduğuna emin olarak yerleştirin. Bu şekilde ben derin dondurucumdaki kötü kokulardan tamamen kurtuldum ve içerideki donmuş gııdaların da neler olduklarını ve ne zaman konduklarını yazılı olarak takip ediyorum.

 

Editör editi: sitede yer alan benzer bazı diğer başlıklar için;

bkz: Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

bkz: Klima Kokusu Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

bkz: Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

bkz: Pastırma Yedikten Sonraki Kötü Ter Kokusunu Önlemek

bkz: Tuvalette koku neden olur?

bkz: Halıya dökülen yumurta kokusu nasıl giderilir?

nevos

02.05.2021 09:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Derin dondurucu kokusu nasıl giderilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.