5.00 / 1 oy

Google Haritalar'da Nasıl Üst Sırada Çıkılır?

2000'lerda internet sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda görüntülenmesinin etkisi yeni yeni keşfedilmeye başlamıştı ki bugün geldiğimiz noktada artık bırakın arama motorlarını, sosyal medya mecralarında kendi adı aratıldığında daha üst sırada görüntülenmek ya da Google Haritalar (Google İşletmeler, Google Business vb.) gibi türev etki sahibi internet platformlarında bile bir arama sonucunda üst sırada görüntülenebilmek için ajanslar profesyonel hizmet vermeye başlamış durumdalar.

Bunun nedeni aslında oldukça basit, insanlar haksız da değiller. Mesela birisi evinde bir elektrik arızasından dolayı elektrikçi arayacaksa bu aramayı Google haritalar (Google maps) uygulamasından yapıyor. Evine en yakın elektrikçiyi seçmek yerine de ilk görüntülenen elektrikçiler arasından puanı en yüksek olanı tercih ediyor. Bu örnekteki elektrikçiyi tüm sektörlere ve mesleklere genişletebilirsiniz.

Benim deneyimlerime göre bir işletmenin Google haritalarda daha üst sırada görüntülenebilmesi için ilk kriter doğrulama. İşletmenin yerini, telefonunu ve bilgilerini doğrulayan kişiler ve firmalar daha üst sıralarda görüntüleniyorlar.

İkinci önemli kriter ise fotoğraflar. İşletmenizin, işinizin o da olmadı logonuzun ya da yaptığınız işlerin fotoğraflarını mutlaka Google haritalara yükleyin

Son olarak yorumlar da yine Google haritalarda kaçıncı sırada görüntülendiğiniz ile yakında ilişkili. Eşinize dostunuza yorum yaptırmayın demek isterdim ama herkes bunu maalesef yaptırdığı için artık rekabet bu boyutlara inmiş durumda. Yorum sayısı da önemli işletme puanı da (yıldızlar) yine çok etkili.

Bakalım 10 yıl sonra bugün için dikkate almadığımız daha ne internet özellikleri için rekabet inanılmaz kızışmış olacak hep birlikte göreceğiz.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: SEO ve Google Disavow Tool Kullanımı

bkz: Python ile yapılabilecek SEO görevleri

bkz: Facebook da SEO yapıyor mu?

bkz: Alan adı süresinin SEO'ya bir etkisi var mı?

bkz: SEO uyumlu makale nedir ve nasıl yazılır?

bkz: SEO için Alexa halen bir anlam ifade ediyor mu?

demir

10.05.2021 15:08

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Nisan 2022 18:31
    0

    görünür olma rekabeti artık haritaya kadar geldiyse dijital çılgınlık çağında girmişiz demektir bence

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google Haritalar'da Nasıl Üst Sırada Çıkılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.