5.00 / 1 oy

Google AMP servisi ne zaman sona eriyor?

Google'ın AMP servisini ilk denediğim günden beri bir türlü sevemedim, sonunda da Google'ın artık AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar - Accelerated Mobile Pages) sayfa sonuçlarını kaldıracağını öğrenince de bir google kullanıcısı olarak çok mutlu oldum.

Öncelikle AMP sayfalarının gerekli olduklarına hiçbir zaman ikna olmamıştım. Google sunucularında barınan ve internet sitelerindeki bilgilerin daha hafif (light) bir sürümünü çok hızlı bir şekilde açmak bence tamamen gereksiz bir aksiyon, çünü artık cep telefonları da son derece hızlı ve amp ile 1 saniyede açılan bir internet sitesi zaten normalde de 3-4 saniyede açıluyor. Ama açtığınız sayda 90'lı yıllardaki ucube internet siteleri gibi tasarım ve işlevsellik anlamında ciddi sorunlar yaşıyor ve Google da amp ile listelediği bir sayfanın normal sürümünü listelemediği için sayfanın standart sürümünü bulamıyorsunuz.

Son bir aydır artık akıllı telefon ile google'da arama yaptığımda karşıma amp sayfa sonuçları çok az sayıda çıkmaya başladı ve belli ki google da artık açıklama yaptığı gibi amp sayfa sonuçlarının fişini yavaş yavaş çekiyor. Belki birden çekse daha bile güzel olabilirdi ama bu da olumlu. Sonuç olarak yine en zararlı çıkanlar, amp sayfa sürümlerini de hazırlatmak için masraf yapan internet siteleri oldu..

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer bağlantılar için;

bkz: AMP Sayfaya GA4 (Google Analytics 4) Kodu Nasıl Eklenir?

bkz: Google Tag Manager ile AMP Sayfaya GA4 Kodu Eklemek

bkz: Google Chrome içinden javascript'i disable etmek

bkz: Google Haritalar'da Nasıl Üst Sırada Çıkılır?

bkz: Google Chrome indirilen dosyaları nereye kaydediyor?

bkz: Google'da isimsiz yorum nasıl yazılır?

m.cengiz

27.07.2021 11:04

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google AMP servisi ne zaman sona eriyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.