5.00 / 1 oy

Gluten İntoleransı nedir?

Gluten intoleransı, “gluten alerjisi” ya da “gluten hassasiyeti” olarak da adlandırılır. Gluten, arpa, buğday ve çavdarda bulunmaktadır ve bir çeşit proteindir. Gluten intoleransı olan bireylerdeki belirtiler; ishal, karın ağrısı ya da gaz sancısı olarak bir nevi sindirim sisteminde görülebilecek rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. 

Gluten intoleransı, gıda alerjisi olarak ya da çölyak rahatsızlığı ile karıştırılmaktadır. Fakat her biri birbirine benzese de küçük farklılıklara sahiptir. Ve gluten intoleransı basit gibi görünse de aslında birçok hastalığa da sebebiyet verebileceği için ve ilk başta akla gelmeyeceği için çözümü çok kolayken tedavi için bireyi farklı yöntemlere itebilmektedir. Dolayısıyla Gluten intoleransının sebep olabileceği rahatsızlıklara göz attıktan sonra bu rahatsızlıklarınız varsa çözümü önce gluten intoleransında sonrasında rahatsızlığın tedavisinde aramanız faydanıza olabilir. 

 * Karaciğer yetmezliği

 * İrritabl barsak sendromu 

 * Reflü

 * Anemi 

 * Diyabet

 * Kronik baş ağrıları

 * Kronik yorgunluk

 * Kronik vücut ağrıları

 * Eklem romatizması

 * Osteoporoz

 * Migren

 * Depresyon

 * Kısırlık

 * Şizofreni

 * Cilt dökülmeleri 

Gluten denilince akla öncelikli olarak buğday ve buğday tervi ürünler gelse de yani ekmek, makarna, pasta, bisküvi ya da erişte gibi.. Gluten’in endüstri ürünleri içinde de bulunduğunun bilinmesinde fayda görüyorum.

merve

03.01.2021 18:46

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gluten İntoleransı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.