5.00 / 1 oy

Evde ahşap eğmek mümkün mü?

Ahşap işleri konusunda çok yeniyim ve kendi ihtiyacım olan bir iki şeyi nasıl yapabilirim derken youtube'da ahşap ile yapılan sonsuz çeşitlilikte ürün ile resmen kendimi kaybetmiş durumdayım.

Özellikle ahşap eğme konusu, ahşap ile yapılabilecek ürünleri lego mantığından çıkartıp sonsuz varyasyona çevirebiliyor, teorik olarak tek bir ahşap parçasından masa yapabilmek bile mümkün oluyor, ama bu gibi işlemler için gerekli fiziksel alan, iş gücü, ekipman ve zaman maalesef benim gibi amatör ev kulanıcılarının kapasitesinin çok ötesinde.

Ev tipi basit uygulamalar yaparak evde ahşap eğme işlemleri denemek istiyorum ama evde ahşap eğebilmek mümkün mü, mümkünse nelere ihtiyacım var bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirse çok sevinirim.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Ahşap ayaklı barfiks aleti projesi

bkz: Ahşapta kere şeklinde delik açmak için ne almalıyım?

bkz: Ahşap parke rengi nasıl değiştirilir?

bkz: Demir profil ile ahşap bağlantısı nasıl yapılır?

bkz: Ahşaptan TV Ünitesi Yapmak

bkz: Köşeli Tahta Ahşap Nasıl Yuvarlanır?

emirkan

18.08.2021 08:08

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 18 Ağustos 2021 11:15
  22

  merhaba, bildiğim kadarıyla ahşap eğmek için yaygın olarak kullanılan iki yöntem var. İlk yöntem daha endüstriyel olarak kullanılan buharla nemlendirerek ve metal kalıplarla sıkarak ahşabı bekletmek şeklşnde yapılıyor. evde uygulanabilirliği biraz zor gibi ama çivilerle kılavuz hazırlayarak yapanlar da youtube'da var.

  İkinci yöntem ise daha uygulanabilir, ahşabın üzerinde ince çizgi kesikleri açarak o noktadan kırmadan eğme uygulamalarını internetten görebilirsiniz, bu şekilde tek ahşap parçası ile S şeklinde sehpalar yapanlar bile var.

 • 11 Ekim 2021 00:15
  1

  soruyu ekleyeli 1.5 ay kadar olmuş, bir update yapayım da havada kalmasın. 2x4'lük çam ahşaplarda önce nemlendirme, sonra da işkence kullanarak yavaş yavaş eğme denemelerim başarılı oldu. ne derece eğebiliyorum diye sınırları zorlamadığım için en fazla şu kadar derece eğebildim diyemiyorum, ama yavaş yavaş eğdikten sonra işkence ile sabitleyince o eğiklikte kalabildiğini tecrübe etmiş oldum.

 • 11 Temmuz 2022 00:05
  0

  meziyet sanırım kırmadan bükmeyi başarmak, bu bilgiden sonra eğik tüm ahşaplar acaba nasıl yapılmış diye düşünmeye başladım

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde ahşap eğmek mümkün mü?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.