5.00 / 1 oy

Dövme Yaptırınca Vücut Geliştirme Yapılabilir Mi?

Vücut geliştirme sporu, temel olarak kaslarımızı deforme edecek miktarda ağırlıka kaldırmaya ve sonrasında kasları onarması için vücuda gerekli besin takviyelerini yaparak kasların daha hacimli olarak onarılması mantığına dayanan bir spor dalı ve bu yüzden ingilizce de body building olarak isimlendirilir. Vücudun farklı noktalarındaki kas gruplarının farklı karakterleri vardır ve hacmen de her birisi farklı büyüme reaksiyonları gösterir. Biceps, triceps, omuz, sırt, göğüs, karın ve bacak kasları olarak isimlendirilen bu ana kas gruplarının farklı zamanlarda çalıştırılması şeklinde çalışma programları hazırlanır.

Vücut geliştirme konusunda sıklıkla yanlış bilinen bilgiler paylaşıldığı için özet niteliğinde bir giriş yapmak istedim. Dövme sahibi olan arkadaşların vücut geliştirmeye başlamaları durumunda büyük hayal kırıklıkları olabiliyor çünkü. Tersi durum ise geçerli değil çünkü vücut geliştirmeciler zaten vücut geliştirmenin prensiplerini ve kasların gelişim reaksiyonlarını iyi bildikleri için bu yanılgılara düşmüyorlar.

Vücutta kasların olduğu bölgelere (üst kol mesela) dövme yaptıran kişiler vücut geliştirme sporu yapmamalılar çünkü kolları (spora olan ilgileri düzeyinde) belki iki kat büyüyecek. Kol derisi de bu büyüme neticesinde üzerindeki dövmeyi tıplı paint programında bir tarafa çekip sündürülmüş bir resim gibi sündürecek ve muhtemelen çok simetrik olarak hazırlanmış bir dövme de tüm görselliğini kaybetmiş olacak.

Eğer zaten uzun yıllardır vücut geliştirme sporu ile ilgişenmekte olan ve hacmen stabil bir duruma gelmiş bir yapıya sahip bir sporcuysanız, dövme yaptırmadan önce derinizin göstereceği reaksiyonu öngörebilmek için mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz.

H.Ünal

14.09.2020 08:56

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 15 Ocak 2022 21:32
    0

    çoğu vücut geliştirme çabasının birkaç haftada sona erdiği ve genellikle beklenen sonuçlar alınamadığı için bence bir problem olmaz, sanıyorlar ki iki dambıl kaldırıp indirince hemen arnold oluyorsun

  • 13 Ağustos 2022 19:05
    0

    yani mantık olarak yapılamaz gibi geliyor ama tanıdığım çoğu sağlam vücutlu arkadaşımın da her yanı dövme olduğu için pratikte sorun olmuyor demek ki

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dövme Yaptırınca Vücut Geliştirme Yapılabilir Mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.