5.00 / 1 oy

Çözülmüş eti tekrar dondurmak riskli midir?

Etlerin bozulması dediğimiz süreç, aslında etlerin içindeki bakterilerin üremesi ile ilgili bir süreç. Sıcak havada bakteriler kolaylıkla üreyebildikleri için dolaba konmayan etler birkaç saat içinde bozulabiliyor. Bu süreci yavaşlatmak için etlerin soğutulması gerektiğini atalarımız keşfetmiş, biz de teknolojinin nimetlerinden yararlanarak buzdolabı adında bir cihaz geliştirmişiz. Hatta ilerleyen dönemlerde hem buzlanma yapmayan, hem de daha soğuk bir ortam sunarak besinlerin daha da uzun süre saklanabildikleri derin dondurucu bölümleri eklemişiz bu buzdolaplarına.

Etlerin bozdolabında bozulması 3-4 gün sürerken derin dondurucuda ise 3-4 ay kadar sürüyor. Evlerimizde kullandığımız buzdolaplarının farklı rafları farklı sıcaklıklar sunmakla birlikte ortalama 0 ile 3 derece arasında sıcaklıklarda oluyor. Derin dondurucu (buzluk) bölmeleri ise genellikle -15 ile -20 arası sıcaklıklarda oluyorlar. Ama buzluğa konan bir et bile bir zamandan sonra bozuluyor, çünkü bakteri üremesi süreci yavaşlasa bile son bulmuş olmuyor. Bu başlıkta dikkat çekmek istediğim konu çok önemli olduğu için sürecin teorisi hakkında biraz ön bilgi vermek istedim.

Buzluktan indirdiğimiz bir eti genellikle akşam hazırlamak amacıyla indirmiş oluyoruz, ancak bu süreçte planlar değişebiliyor ve eti pişirmekten vazgeçmemiz gerekebiliyor. Ya da et çözüldükten sonra etin sadece bir kısmını pişirip geri kalan kısmını tekrar kaldırmamız gerekebiliyor. Çözdürdüğümüz bir eti tekrar çözdürmemiz ancak aşağıdaki kriterlere uyduğumuz durumlarda mümkün olabilir. Yoksa besin zehirlenmelerine neden olabileceği için tehlikelidir.

Et mutlaka buzdolanında çözdürülmüş olmalıdır. Dışarıda çözdürülen bir etin içindeki bakteri üretimi süreci ilerlemiş olabileceği için dondurmak doğru değildir. Ancak buzdolabında çözüdürülmüş ve 2 günü geçmemiş etler kontrol edilerek (rengi ve kokusu yerinde ise) tekrar dondurulabilir

Not: Eğer dry-aging ya da wet-aging gibi bilinçli bir et dinlendirme işlemi yapıyorsanız zaten bu işlemler için gerekli ortamları sağalayacak ekipmanınız da olmalıdır.

Editör editi: benzer konu başlıklarına ait bağlantılar aşağıda paylaşılmıştır.

bkz: Kıyma dolapta kaç gün bozulmadan durabilir?

bkz: Tüm Tavuk Nasıl Marine Edilir?

bkz: Kuzu Eti Nasıl Marine Edilir?

bkz: Yaki Nori Sushi Yosununun Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

bkz: Ev yapımı turşunun üstünde beyaz bir zar var, bozulmuş mudur?

bkz: Yumurta Dolapta Bozulmadan Kaç Gün Durur?

bkz: Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

esmer melek

09.03.2021 19:49

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çözülmüş eti tekrar dondurmak riskli midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.