5.00 / 1 oy

Alçıpan duvar ne kadar yük taşıyabilir? Dolap assam çöker mi?

arkadaşlar merhaba, evde sonradan örüldüğünü tahmin ettiğimiz alçıpan bir duvar (vurunca çıkan sesten beton olmadığını anlıyoruz, beton duvarda az ve tok bir ses gelirken bu duvarda ekolu ve yüksek bir ses geliyor) var ve bu duvarı verimli kullanabilmek için duvara asılan dolaplardan monte ettirmeyi planlıyoruz, ama alçı duvar ne kadar dayanıklıdır ve yük taşıma konusunda ne kadar güvenilir konusunda tereddütte kaldık.

Sizce alçıdan yapılan bir duvara yaklaşık 20 kg kadar yük taşıyacağını tahmin ettiğimiz bir dolap taktırmak mantıklı olur mu yoksa dolabın içindekilerle birlikte duvarın da yıkılması gibi bir ihtimal mümkün olabilir mi? Dolabın içine koyacaklarımız da kullanmadığımız kırılacak süs eşyaları oldukları için olası bir düşme durumunda vereceği zarar büyük olur ve sağlam bir şey kalmasına da imkan olmaz?

Son bir soru, eğer alçıpan duvara yük taşıma konusunda güvenmek mümkün değilse bu alçıpan duvarı yıkıp yerine beton duvar örmek sizce mantıklı olur mu ve bunun maliyeti ne olur?

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Duvara sabitlenen açılır kapanır ayakkabılık tavsiyesi

bkz: Duvar boyası neden kusar?

bkz: Wall of Death (Ölüm Duvarı) Nedir?

bkz: Duvara sabitlenen kumandalık nereden bulabilirim?

bkz: iPad'i Duvara Sabitlemek için Aparat Tavsiyesi

bkz: Duvardaki Prizi UPS'ten Beslemek

fato25

04.04.2021 13:15

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 19 Kasım 2021 14:15
    0

    alçıpan sadece boşluk doldurabilmek amacıyla alçı bazlı bir dolgu malzemesidir ve dışarıdan duvara benzemesi ve kolay şekil verilebilmesi sebebiyl de çok sık kullanılır. ama örneğin büyük ekran bir televizyon asmak için uygun olacağını düşünmüyorum, çökmesi ve yıkılması bence mümkündür.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Alçıpan duvar ne kadar yük taşıyabilir? Dolap assam çöker mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.