5.00 / 1 oy

Bitcoin ile Alt Coin Korelasyon Oranları Nelerdir?

Her ne kadar majör kripto paraların (alt coin'lerin) kendi kullanım alanları ve teknolojileri olsa da halen tümü bitcoin ile büyük oranda korelasyona sahipler. Bitcoin'de gerçekleşen büyük düşüş ya da çıkışlarda tüm coin'ler eğer kendi balinaları tarafından pump/dump yemiyorlarsa bitcoin'de gerçekleşen hemen hemen aynı grafiği yaklaşık oranlarda tekrar ediyorlar.

Ama bitcoin'in yakın zamandaki 50.000 dolar testinde ethereum ve bnb gibi diğer majör altcoin'lerin hareketlerinin büyük oranda aynı olmakla birlikte tam olarak aynı olmadıklarını gözlemledim. Peki bitcoin ile altcoin'ler arasındaki korelasyon %100 değilse hangi altcoin için kaçtır, bunun güncel bir çalışmasını ya da verilerini nereden temin edebiliriz?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Dünyada toplam kaç bitcoin var?

bkz: Coin ile Token arasındaki fark nedir?

bkz: Binance Coin Vault (BNB Vault) Nedir?

bkz: Bitcoin Hesabının Sahibi Bulunabilir mi?

bkz: binance'te Bulunan Coinleri trbinance'e Aktarmak

bkz: Binance'te coin'lere faiz almak

Okan Baltalı

08.09.2021 07:04

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 8 Eylül 2021 18:29
  31

  hazır veri arayarak güncel korelasyonları düzenli olarak takip edemezsiniz. en doğrusu güncel verileri export ederek microsoft excel gibi bir programda karşılaştırarak dönemsel olarak korelasyonlarını bulmanız ve takip etmeniz. kendi teknolojilerinde gerçekleşen güncellemeler ya da haklarında atılan tweet'ler ile dönem dönem doğal olarak tümü bircoin'den çok farklı hareketler yapabiliyorlar. aynı zamanda kendi pivot destek ve direnç noktaları da farklı. örneğin bitcoin 50.000 doları test ederken bnb de 500'e kadar çıkarak 500'ü test etmeye başladı.

  bana sorarsanız en doğrusu kısa ve orta vadeli hareketli ortalamalarının korelasyonlarını takip etmeniz olacaktır.

 • 17 Şubat 2022 02:36
  3

  Bitcoin Dominance Endeksi grafiğine bakabilirsiniz sürekli değişiyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bitcoin ile Alt Coin Korelasyon Oranları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.