5.00 / 1 oy

Bir internet sitesinin yazı fontu nasıl öğrenilir?

Önceki yazımda paylaşmış olduğum yazımda (bkz: Google Fonts Siteye Nasıl Eklenir?) internet sitemize Google Fonts'tan bir font eklemiştik. Şimdi de bir internet sitesinin yazı fontunun adınının ne olduğunu nasıl öğreniriz buna bakalım ve kendi eklediğimiz fontun da Roboto olup olmadığını kontrol etmiş olalım.

1. Yazı fontunu bulmak istediğiniz siteyi Google Chrome'da açın

2. İnternet sitelerinin farklı alanlarında farklı yazı fontları kullanmak mümkün olduğu için hangi yazının fontunu öğrenmek istiyorsanız o yazıya sağ tıklayın ve en alttaki seçenek olan İncele seçeneğini seçin.

chrome font bul

3. Açılan geliştieme penceresinde styles sekmesi altında birçok css özelliği göreceksiniz. Bizim aradığımız ise font-family özelliği. Aramanızı kolaylaştırmak için özellik filtreleme kutusuna font-family yazın.

chrome font-family

4. Bizim örneğimizde yazı fontunu öğrenmek istediğimiz yazının fontu Roboto, sans-serif olarak görünüyor. Sizin uygulamanızda Arial vb. gibi farklı fontlar görünecektir. Bulduğunuz yazı fontunu Google'dan aratabilir ve ücretsiz bir font ailesi ise indirerek kendi projeleriniz için de kullanabilirsiniz.

Edit: internet sitesine google fonts'tan el yazısı fontu eklemek

Google Chrome'da yapılabilecek başka kolaylıklar hakkında sitede yer alan yazılardan bazılarını aşağıdaki gibi derledim:

bkz: Chrome'da tüm sitelerdeki yazılar aniden büyüdü/küçüldü

bkz: Google Chrome'da Sekme Rengi Değiştirmek

bkz: Chrome'da adresin (url'nin) tamamını göstermek

bkz: Google Chrome'da Silinen Bookmark'ları Geri Getirmek

bkz: Chrome Sekme Gruplama Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

bkz: Chrome Şifresi Veri ihlali kapsamında bulundu hatası

PhpCoder

09.02.2021 02:10

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bir internet sitesinin yazı fontu nasıl öğrenilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.