5.00 / 1 oy

Surimi Nedir ve Nasıl Yenir?

Evde sushi yapacaksanız ve çiğ balık (örneğin somon füme) yemek istemiyorsanız o zaman surimi kullanmak tek alternatifinizdir. Surumi için kısaca balık kullanılarak hazırlanmış salam ya da sosis benzetmesi yapabiliriz. Yengeç surimi ve ıstakoz surimi ürünlerini marketlerden kolaylıkla satın alabilirsiniz, oldukça yaygın olarak satılmaktadırlar.

Surimi maalesef katıksız olarak paketinde yazan deniz ürününden hazırlanan bir gıda değildir. İçinde çoğunlukla hesaplı balıklardan elde edilmiş bir karışım vardır ve pakette yazılan deniz ürününün (yengeç ya da ıstakoz gibi) sadece esansını verecek kadar az bir oranı bulunur. Lezzetini bu aromadan almakla birlikte rengini ve dokusunu vermesi için de nişasta ve gıda boyası kullanılır. Bu yüzden hesaplı ürünlerdir ve yediğinizde gerçekten paketinde yazan deniz ürününün tadını alırsınız. Ancak içerik olarak genel olarak %5 gibi oranlarda yengeç ya da ıstakoz bulunmaktadır. Bu oranları ve suriminin içindeki diğer ürünleri de satın aldığınız surimi ürününün üzerinde yazan içindekiler kısmından inceleyebilirsiniz.

Surimi, işlem görmüş bir ürün olduğu için pişirmeden de yenebilir. Çiğ gibi bir his verse de işlem gördüğü için çip değildir ve sushi gibi yemeklerde rahatlıkla pişirmeden kullanabilirsiniz. Eğer sushi yapmak yerine surimi ile farklı lezzetler peşindeyseniz salatalarınızda ya da sandviçlerinizde de surimi ürünleri kullanabilirsiniz. Hatta uzakdoğu mutfağı tadında bir yemeğe katmak isterseniz soya soslu noodle ile birlikte de inanılmaz güzel gider.

Surimi pek sağlıklı bir ürün değildir ve üretici firmaların ticari endişelerinden dolayı içinde kullanılan balık etleri ve diğer maddeler de yine pek yemek isteyeceğiniz türden besinler değildir ancak sonuç olarak kullanması pratik ve balık tadı olan bir şey ise en azından deneyebilirsiniz.

Not: Zaman zaman surimi yerine surumi yazıldığı da olabiliyor, internette araştırma yaparken buna da dikkat etmelisiniz.

akasya

27.10.2020 10:46

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Surimi Nedir ve Nasıl Yenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.