5.00 / 1 oy

Akışkan ve sünen peynir çeşitleri nelerdir?

Özellikle eriyen peynir ile hazırlayacağım yemeklerde önceleri tek bildiğim peynir olan kaşar peynirini kullanırdım ama dışarıda yediğim peynirlerin tadını ve görünümünü vermekten çok uzak olurdu. Sonra kaşar peyniri yerine kullanabileceğim ve hiç de öyle pahalı falan olmayan çok güzel, lezzetli ve ısıtıldığında akışkan kıvama gelebilen peynirler keşfettim.

Sarımsaklı ekmek, pide ya da lazanya gibi yemekler hazırlamayı seviyorsanız, peynir seçiminiz en kritik seçimlerden birisi, yemeğin hem sunumu ve hem de tadı üzerinde doğrudan etkileri var. Bu gibi akışkan peynir gerektiren yemeklerde kullanabileceğiniz peynir seçeneklerinden bazıları:

- Kolot peyniri: Kaşar peynirine göre biraz daha az tuzlu ve ekşi bir peynir türü, ama yeterince kullanıldığında harika bir sünme potansiyeline sahip

- Çeçil peyniri: Erzurum ve Kars'ta üretilen ve sünme konusunda yine kaşar peynirinden daha başarılıdır

- Cheddar peyniri: Cheddar peynirini zaten yıllardan beri burger'lerin içinde tüketiyoruz.

- Mozarella: İtalya kökenli bir peynir olmakla birlikte özellikle fırında pişirildiğinde üzeri de hafif kızartıldığında mükemmel bir kıvamı var

- Parmesan: Akışkan ya da sünen bir peynir olmasa da tüm bu peynirlerden oluşan bir karışım yaptığımda %10 kadar parmesan eklemeyi ve peynirler arasındaki baskın tadını beğendiğim için yine yazmak istedim.

- Kaşar peyniri: Yine de çok da kötülememek lazım, tüm peynirlerden bir karışım yaparak kullandığımda yine %20 kaşar eklemeye devam ediyorum ve lezzetini de seviyorum.

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Labne ile krem peynir arasındaki fark nedir?

bkz: En Lezzetli 10 Peynir Çeşidi

bkz: Dominos'tan Bol Peynirli Ekmek incelemesi

bkz: Türkiye'deki en lezzetli peynir hangisi?

bkz: Parmigiano Reggiano Nedir ve Parasına Değer mi?

bkz: Efsane Mac and Cheese Tarifi

misafir

01.05.2021 03:05

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Akışkan ve sünen peynir çeşitleri nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.