5.00 / 1 oy

Labne ile krem peynir arasındaki fark nedir?

Cheesecake yapmak için tarif araştırırken bazı tariflerde labne kullanılmış bazılarında krem peynir. Hem krem peynir hem de labneyi aynı ölçüde kullanan tarifler olduğu gibi bazı tariflerde taze peynir, labnenin ve krem peynirin yerine geçmiş ilginç bir şekilde..  Hangi markayı kullansam derdiyle tutuşurken şimdi bir de hangi peyniri kullansam diye düşünüyorum. Gramajlar ayrı dert.. İnsanın az da olsa bir şeyler yapmak için hevesi var onu da bu kararsızlık öldiürüyor. Hayır fiyatları ucuz olsa yine dersiniz ki her tariften sırasıyla yap. Ama yorumları okuyunca tutmayan tarifleri görünce insanın canı sıkılıyor. 

Peynir araştırırken hangisi olsun diye, bir de şimdi krem peynir ile labnenin uzaktan yakından ilişkili olmadığı, krem peynirin artık peynirler, ya da tarihi geçmiş peynirlerin (küflü olanlar da dahil olmak üzere) aynı kazana atılıp üzerine yağ ve tuz bocalanmasıyla üretildiğini okudum ve şok oldum. Bir ton katkı maddesini geçtim bir de zararlı ne varsa onu tüketiyormuşuz. Düşünün çocuğunuza bunları yediriyorsunuz. 

Labneye ise yoğurt türevi diyen de var peynir türevi diyen de hatta lor peynirinin benzeri diyenler olmuş. En azından yağ ve tuz oranının az olduğunu bilmek diğer peynirlere göre daha masum olduğu düşüncesini destekliyor. Fakat her ne kadar içeriğinde koruyucu olmadığı yazsa da koruyucu kullanıldığını belirten yazılar ile karşılaştım. 

Sizce en sağlıklı peynir çeşidi hangisi? Özellikle tatlı yapımında kullanılan peynir çeşitlerini öğrenmek istiyorum.

kontkral

21.11.2020 00:32

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Labne ile krem peynir arasındaki fark nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.