5.00 / 1 oy

Gezen tavuk yumurtasının ne özelliği var?

Gezen tavuk eti deseniz bir derece anlarım, gerçi gezen tavuğun eti de daha az yağlı ve adeleli olduğu için bir türlü pişmek bilmiyor ve ne kadar pişirirseniz pişirin sert oluyor, ama tencereden yayılan gerçek köy tavuğunun kokusunun bir başka olduğunu ben de kabul ediyorum. Gezmeyen tavukların hormonel ya da gıda olarak takviyelerle iyice şişirildikleri ve bu sayede büyük üreticiler tarafından daha karlı hale getirildikleri, bu yüzden doğal köy tavuğu yemenin daha sağlıklı olduğunu anlıyorum. Peki yumurta için de bu şekilde bir durum olduğu ne kada mantıklı bunu anlayamıyorum. Yapay ışıklandırma ile tavukların şaşırtılarak günde iki kare yumurtlamaya zorlanmaları, yumurtalarının daha az besleyici olmalarına ya da yeterince büyük olmamalarına mı yol açıyor? Ya da gezen tavuğun yumurtasının farklı bir özelliği mi var da özel bir ürünmüş gibi pahalıya satılmaya çalışılıyor? Onu da geçtim, gezen tavuğu yapısından anlarım da gezen tavuk yumurtasının testi nasıl yapılabilir? Her ikisi de aynı boyutta aynı renkte yumurta değil mi?

zehnisağcan

30.01.2020 11:35

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

  • 14 Nisan 2022 16:12
    3

    yumurtaların üzerinde 1-2-3 gibi numaralar olur. tam emin olmamakle birlikte bildiğim kadarıyla 1 numara olanlar gezen tavuk yumurtaları ve en sağlıklı olanları. 2 numara tavuk yumurtaları kümes tavukları için kullanılıyor. 3 numara olanlar ise kafes tavuklarının yumurtalarıdır ki bu tavuklar katkılı yemlerle beslenmektedirler. bu yüzden gezen tavuk yumurtası için en sağlıklı tavuk yumurtasıdır diyebiliriz. bir de organik olurlarsa o zaman en iyi seçim olur

  • 8 Şubat 2020 13:35
    0

    Gezen tavuğun yediği yem de doğalsa yani ilaçsız, hormonsuzsa yumurtası da hem lezzetli hem de sağlıklı olur. Fakat organik yaşama dönen zengin kesim ne yazık ki bazı uyanıklar tarafından kandırılıyor. organik görünsün diye fabrikasyon yumurtalar pisliğe batırılıp satışa çıkarılıyor. üstelik ucuza alıp birkaç misli ile satıyorlar. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gezen tavuk yumurtasının ne özelliği var?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.