5.00 / 1 oy

Adrecover nasıl adblocker'a rağmen reklam gösterebiliyor?

İnternet sitelerinin yayın hayatını sürdürebilmeleri için dijital reklam yayıncılarının reklamlarını paylaşmaları ve buradan bir gelir elde etmek istemeleri internetin bugün bu kadar bilgi kaynağı olmasının en temel motivasyonu olabilir, ancak internet sitesini reklamdan geçilemeyecek noktaya gelinceye kadar her yerden çıkan reklamlar ile doldurduklarında o internet sitelerinde gezebilmek bir işkenceye dönüşüyor. Birkaç yıl önce de tarayıcılara bağımsız kişiler tarafından geliştirilebilen eklentilerin eklenebilmesi teknolojisinin ilk başarılı örneklerinden birisi reklam engelleyiciler oldu.

Tarayıcısında reklam engelleyici kullanan birisi olarak ekşi sözlük gibi bazı internet sitelerinde gördüğüm adrecover platformunun reklamlarının adblocker'a rağmen çıkmaya devam edebildiklerini fark ettim. Gerçi adblocker'larda manuel olarak engelleme eklenebileceği için yine bir şekilde bu reklamları da engelleyebildim ama adrecover'ın adblocker'ları nasıl aşabildiğini çok merak ettim. Sistemleri ile ilgili bilgisi olan ve çok da tejknik olmayan terimlerle anlatabilecek olan var mıdır?

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Bahis Sitesi Reklamlarında Çalan Somebody to Love Parçası Hangisi?

bkz: Youtube videolarının izlenme sayısını artırmak için reklam verilebilir mi?

bkz: Youtube 5 Saniye Reklamları Neden Artık Geçmiyor?

bkz: Google Ads'de başka marka adına reklam verilebilir mi?

bkz: Adblocker Plus Artık Reklamları Engellemiyor?

bkz: Mozilla Firefox için reklam engelleyici tavsiyesi Ublock Origin

flyemo

27.05.2021 12:58

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 15 Kasım 2021 07:59
    2

    adblocker ve diğer tarayıcı reklam engelleyicileri sanırım reklam gösterme politikası olarak belirli sınırlarda kalan ve kullanıcıyı mağdur etmeyen internet sitelerini beyaz listeye ekliyorlar ve reklam göstermelerine izin veriyorlar. benim asıl anlamadığım adblocker gibi tarayıcı eklentilerinin nasıl halen youtube'da reklam engellemeye devam edebildikleri. milyarlarca dolarlık bir pazarda youtube ve google belki her gün yüz binlerce reklamı gösterememiş oluyor ve günlük zararının milyonlarca dolar seviyesinde olduğunu tahmin ediyorum ama yine de yıllardır bu duruma müdahale etmiş değiller (isteseler çok rahat bir şekilde tüm reklam engelleyicileri aşabilirler ya da engelleyebilirler).

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Adrecover nasıl adblocker'a rağmen reklam gösterebiliyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.