5.00 / 1 oy

Yerli muz mu daha sağlıklı yoksa ithal muz mu?

Bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle yerli muzun kilosu yaklaşık 8-10 TL arasında, ithal muzun kilosu ise 16-20 TL aralığında seyrediyor, bu verdiğim fiyatlar hepimizin alışveriş yaptığı süpermarketlerin fiyatları bu arada. Dışarıdan baktığımızda da yerli muzlar daha soluk, yaralı ve hacimsiz görünürken ithal muzlar ise üzerlerinde en ufak bir bozukluk olmayan, kocaman ve resmen fotoğraflık olabilecek kadar muntazam bir dış görünüşe sahipler. Bir şeyin kalitelisi zaten en pahalısı olduğuna göre, bir de dış görünüşü de kusursuz olunca insan zihni hemen az olsun ama ithal olsun diye onu almaya yelteniyor. Peki bu ne kadar doğru bir karar?

Kendi seçimim olan organik yerli muzu neden tercih ettiğimi anlatmaya çalışacağım kısa bir yazı olacak bu, katılımı ile görüş paylaşmak isteyen yazarlar da olursa diye konuyu soru olarak açıyorum. ne sıfatla bu yazıyı yazıyorsun derseniz gıda mühendisi falan değilim, ama kendimce basit birkaç deneme yaparak vardığım sonuçları aktarmak istiyorum.

Geçtiğimiz ay hem yerli, hem de ithal muzlardan ikişer demet aldım ve hiç dokunmadan her ikisini de eşit şartlarda aynı odanın aynı bölgesinde ve aynı zeminin üzerinde çürümeye bıraktım. Demetler arasında fark varsa diyerek ikişer demet aldım ve ithal muzlar ile yerli muzlar arasında olduğunu tahmin ettiğim ilk gözlemimi bu şekilde elde ettim. Yerli muz 4-5 günde kararmaya ve çürümeye başladı ama ithal muz 10 gün süresinde en ufak bir bozulma emaresi bile göstermedi. Yerli muzları bu aşamada yiyerek ithal muzların kaç günde bozulacaklarını gözlemlemeye devam ettim. Sonuç olarak 15. günde yavaş yavaş kararmalar başladı ve cevabımı bulduğum için ben de testimi bu aşamada sonlandırdım. Gıdaların raf ömrünü uzatabilmek için kullanılan koruyucuların benim için en net göstergesi bu test oldu.

Hormon takviyesi konusunda açıkçası yerli muzda da yabancı muzda da bir miktar katkı olduğunu düşünüyorum, zaten organik olan ve olmayan yerli muz arasındaki farktan da bu farkı gözlemlemek mümkün. Ama ithal muzlardaki gdo ve hormon katkısının daha fazla olduğunu düşündüğüm için bu açıdan da tercihim yine yerli muz. Organik yerli muzun kilosu ise 15 ile 40 TL arası değişiyor bu arada. En doğru seçim midir derseniz bence öyle, ama organik sertifikasını da mutlaka görmek istediğinizi belirtmelisiniz.

 

dirik

06.01.2021 21:21

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 19 Mayıs 2022 05:30
    0

    ithal olan her şeye karşı anlamsız bir sempati besliyoruz, ben oyumu hem daha küçük hem de daha hesaplı olduğu için yerli muzdan yana kullanıyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yerli muz mu daha sağlıklı yoksa ithal muz mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.