5.00 / 1 oy

Cloudflare arkasındaki sitenin IP adresi nasıl bulunur?

Cloudflare bildiğiniz gibi reverse proxy sistemi kullanarak bir internet sitesini hem daha güvenli, hem de önbellekleme sistemleri sayesinde daha hızlı hale getiren bir servis.

Cloudflare gibi reverse proxy servisleri, internet sitelerine dair IP adresi ve hosting servisi gibi bilgileri de maskeledikleri için cloudflare arkasında çalışan bir internet sitesinin sunucu ortamları konusunda bilgi sahibi olabilmeniz da doğal yollardan pek mümkün değil. Ancak burada olası çözümlerden birisi, o internet sitesinin cloudflare öncesi barındırma ortamını tespit etmek ve cloudflare arkasında aynı barındırma servislerini kullanmaya devam etmekte olduğunu varsaymak olabilir.

Bu gibi durumlarda internet siteleriin DNS geçmişlerini paylaşan securitytrails.com gibi online araçlara göz atabilirsiniz. Kendi sitelerim için benzer tarihsel dns bilgisi veren araçlarla bu çözümü test ederek onayladım ve paylaşmak istedim.

 

Editör editi: sitede daha önce paylaşılan bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Cloudflare Nedir ve Nasıl Kullanılır?

bkz: Cloudflare Error 522 - Connection timed out Hatası

bkz: Cloudflare Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

bkz: SSH ile Windows Hosting'e Bağlantı Kurulabilir mi?

bkz: Reseller Hosting (Bayi Hosting) Nedir?

bkz: Turhost'a Let’s Encrypt nasıl kurulur?

oissende

20.05.2021 08:58

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 23 Eylül 2021 12:47
    3

    coudflare arkasındaki sunucu IP'sini bulabildikten sonra zaten cloudflare'in işlevlerinin bir kısmı anlamını yitireceği için zaten olması gereken de bulamamak. ama yazarın da belirttiği gibi güvenlik gereği önce alan adının dns sunucusunu cloudflare olarak belirlemek ve sonrasında cloudflare içerisinden a kayıtlarını ayarlamak lazım. cloudflare kullanmadan önce public bir dns sunucusundan bir sunusu IP'sine bakan bir domain cloudflare'e geçtikten sonra da aynı sunucuda kalırsa aynı IP adresi olacağı için DNS geçmişinden IP adresi tespit edilebilir, bu da bir güvenlik açığı anlamına gelir.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Cloudflare arkasındaki sitenin IP adresi nasıl bulunur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.