5.00 / 1 oy

Windows'ta sonunda boşluk olan klasörleri açmak ve silmek

Bu konu hakkında CMD ile Hatalı Klasör isimlerini Listelemek (Windows) başlığında açıklayıcı ve adımsal bir çözüm yazdım aslında, ama gözden kaçmaması ve özgün bir Windows hatası olduğu için ayrı bir başlıkta daha vurgulamak istedim.

Windows'ta özellikle zip ve rar gibi sıkıştırılmış dosyalardan çıkarttığımız arşivlerde son karakterde boşluk olabilmektedir ve bu klasörler de Windows tarafından yazım kurallarının dışında oldukları için bulunamamakta ve açılamamaktadır. Bu hatanın çözümünü komut satırı (command promt) ile aşağıdaki gibi sağlayabilirsiniz.

1. Öncelikle hatalı isimlendirilmiş dosyaları görebilmek için dir komutunu /x parametresi ile birlikte kullanmalıyız. Komut satırını yönetici olarak başlattıktan sonra cd ve dir komutları ile birlikte hatalı isimlendirilmiş dosya ve klasörlerin bulundukları klasöre gelelim.

2. Bu aşamada hatalı olarak isimlendirilmiş bir klasörün içerisine dir ile giremediğimiz için aşağıdaki komut ile hatalı isimlendirilmiş dosyanın alternatif (tilda karakteri olan) isimli versiyonuna bakalım.

dir /x

3. Artık alternatif dosya ve klasör isimlerini kullanarak bu dosya ve klasörlerin adını değiştirebiliriz ve erişilebilir hale getirebiliriz. Ya da bu dosya ya da klasörler silmek isteyip silemediğimiz dosyalar ise tamamen silebiliriz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: CMD ile Dosya ve Klasör Silmek (Windows)

bkz: CMD ile Dosya ve Klasörleri Taşımak (Windows)

bkz: CMD ile Dosyayı ve Klasörü Yeniden Adlandırmak (Windows)

bkz: Windows'ta CMD ile x saniye sonra bilgisayarı mesaj vererek kapatmak

bkz: Windows'ta CMD ile Oturumu Kapatmak

bkz: Windows'ta CMD ile Bilgisayarı Yeniden Başlatmak

utku33

09.09.2021 23:43

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 9 Ocak 2022 01:37
    0

    bilgisayarın downloads klasöründe yıllardan beri duran ve hem içlerini göremediğim hem de silemediğim klasörler için ilaç gibi oldu teşekkürler :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows'ta sonunda boşluk olan klasörleri açmak ve silmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.