5.00 / 1 oy

CMD ile Dosya ve Klasör Silmek (Windows)

Windows CMD (Command Prompt - Komut Satırı) aracı Linux'te olduğu kadar sık kullanılmasa da kullanılmaya başlandığında kullanıcıya çok sayıda zaman kazandırıcı kolaylıklar tanımaktadır. Ancak bu kolaylıklar için kullanıcının belli bir seviyede terminal kullanımını öğrenmesi gerekeceği için temel komutlara hakim olması gerekir.

En temel CMD komutlarından birisi, komut satırı içerisinden (Windows arayüzünü kullanmadan) bir dosyayı silmek için kullandığımız komutlardır. CMD'de silme işlemi, cd ve dir komutları ile ilerleyerek silmek istedğimiz dosya ve klasörleri tespit etmek ve sonrasında silme komutları ile silmek şeklinde uygulanır.

CMD dosya ve klasör silme komutları şunlardır:

rmdir: Boş klasörleri silmek için kullanılır. Dosyaları silmek için kullanılmaz (en azından parametresiz olarak kullanılamaz).

del: Dosyaları silmek için kullanılır.

rd: klasörleri silmek için kullanılır.

Örneğin silmek istediğimiz "eski dosyalar" içi boş klasörünü CMD üzerinden silmek için cd komutları ile bu klasörün bulunduğu dizine eriştikten sonra silme işlemi için aşağıdaki komutu kullanabiliriz:

rmdir "eski dosyalar"

Not: Kullanılan tırnaklar, dosya/klasör adında yer alan boşlukların karışmaması ve CMD tarafından algılanabilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

"eski dosyalar" klasörünün içinin boş olmaması durumunda içindeki dosyalarla birlikte silmek için rmdir komutuna /s parametresi eklenir. Bu komuttan sonra komut satırı, silme işleminden emin olup olmadığımızı soracaktır. Silme işlemini onaylamak için y harfine basılır.

rmdir /s "eski dosyalar"

Dosya silme işlemi için ise del komutu uygulanır. Örneğin yazılar.doc dosyasını silmek için komut satırında bu dosyanın bulunduğu dizine geldikten sonra aşağıdaki komutu uygulayabiliriz.

del "yazılar.doc"

Not: Silme işlemlerinde yetli yetersizliği nedeniyle hata alınması durumunda CMD'yi yönetici olarak başlatmanız gerekir.

CMD'de bir dosyayı zorla silmek için del komutuna /f parametresi eklenir.

del /f "yazılar.doc"

Birden çok dosyayı komut satırından silmek için del komutunun yanına silinecek dosyaları sırayla yazabilirsiniz.

del "yazılar1.doc" "yazılar2.doc" "yazılar3.doc" "yazılar4.doc"

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: CMD ile Dosyayı ve Klasörü Yeniden Adlandırmak (Windows)

bkz: Windows CMD Admin Olarak Başlatma Kısayolu

bkz: CMD ile Merhaba Dünya Yazdırmak

bkz: CMD'de Prompt Yazısını Değiştirmek

bkz: CMD'de Yazı ve Arka Plan Renklerini Değiştirmek

bkz: Windows'ta CMD ile x saniye sonra bilgisayarı mesaj vererek kapatmak

utku33

09.09.2021 11:26

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CMD ile Dosya ve Klasör Silmek (Windows)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.