5.00 / 1 oy

CMD ile Hatalı Klasör isimlerini Listelemek (Windows)

Windows'ta bazı klasörler hatalı isimlendirme nedeniyle açılmayabilir ya da bazı dosyalar yerinde bulunamadıkları gibi hatalar verebilirler. Bu dosyaları açmak da silmek de arayüz üzerinden mümkün olmadığı için komut satırı üzerinden küçük bir düzenleme ile erişilebilir ya da silinebilir duruma getirilebilir.

Windows'ta dosya ve klasörleri isimlendirme kuralları vardır ve örneğin bir klasörün adının son harfinin boşluk (space) olması durumunda işletim sistemi tarafından bu dosya hatalı olduğu gerekçesi ile açılmaz. Ya da iç içe klasörlerin isimlerinin toplam uzunluğu (karakter sayısı) belirli bir limiti aşarsa yine en alttaki dosya hata verebilir. Benzer şekilde dosya ve klasör adında kullanılamayan bazı karakterlerin de bir şekilde yer alması durumunda Windows yine hata verir. Özellikle zip ve rar dosyalarını aynı isimde çıkarttıktan sonra bu hatalar ortaya çıkabilir.

Hatalı dosya ve klasörleri erişilebilir duruma getirmek için en pratik yöntem, hatalı dosya ya da klasörün adını değiştirmektir. Ancak Windows arayüzünde ya da CMD'de bu işlem standart yöntemlerle yapıldığında kullanıcı hata alır. Örneğin "hatalı dosya " (sondaki boşluğa dikkat) adında bir klasörün içerisine Windows Explorer ya da komut satırı ile giremezsiniz. Bunun için aşağıdaki çözümü uygulamalısınız.

1. Komut satırını yönetici olarak başlatın (bkz: Windows CMD Admin Olarak Başlatma Kısayolu)

2. Komut satırında cd ve dir komutları ile hatalı klasörün bulunduğu dizine gelin

3. Dizin içerisinde aşağıdaki komutu yazın

dir /x

4. Uzun ya da hatalı olan dosya isimleri, içerisinde ~ karakterinin bulunduğu kısaltılmış bir isimle gösterilirler. Örneğin bizim hatalı klasörümüzün adı hatal~1 gibi bir şekilde isimlendirilir. Şimdi bu alternatif dosya/klasör adını kullanarak yeniden adlandırma yapacağız.

5. Hatalı dosya ya da klasörü yeniden adlandıralım (bkz: CMD ile Dosyayı ve Klasörü Yeniden Adlandırmak (Windows))

ren "hatal~1" "hatasiz"

Bu komut uygulandıktan sonra klasör adı "hatasiz" olarak güncellenmiş olur. Artık Windows üzerinden ya da komut satırı üzerinden dosya ve klasörlere erişebilir, kullanabilir ve istersek silebiliriz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: CMD ile Silinemeyen Dosyaları ve Klasörleri Silmek (Windows)

bkz: CMD ile Dosya ve Klasörleri Taşımak (Windows)

bkz: Windows CMD'de iki komutu tek satırda nasıl çalıştırabilirim?

bkz: CMD'yi Windows'ta Herhangi Bir Dizinde Başlatmanın Kolay Yolu

utku33

09.09.2021 21:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 16 Eylül 2021 07:12
    4

    kod yazmayı bilen birisi değilim ama kopyala yapıştır yaparak bilgisayarımda kaldıramadığım dosyaları bu şekilde komut satırından listelemeyi ve kaldırmayı başarmış oldum. son zamanlarda okuduğum en faydalı yazı oldu teşekkürler

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CMD ile Hatalı Klasör isimlerini Listelemek (Windows)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.