5.00 / 1 oy

Ürtiker hastalığı neden olur?

Ürtiker hastalığı, halk arasında kurdeşen olarak da adlandırılan ve ciltte kızarıklık ve kaşınma ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Ürtikerin birçok tetikleyisi olmakla birlikte en büyük sebebinin stres olduğu bilinmektedir.

Ürtikerin tedavisi için kortizon içeren antihistaminik (bkz: Antihistaminik ilaç nedir ve ne işe yarar?) ilaçlar kullanılır, hekimlerin de ilk tedavi adımı genellikle bu içeriğe sahip avil gibi ilaçları içeren serumlar önermektir.

Ürtiker, kendiliğinden ortaya çıkan bir hastalıktır ve belirtileri de kaşıntı, kızarıklık ve kabarma şeklindedir. Lokal olarak önce vücudun bir yerinde başlar ve sonra yayılarak ya da yer değiştirerek farklı noktalarda kendini gösterir. Bu durumda kaşınmamak ve kaşıntıyı azaltmak için de ılık su ile duş almak tavsiye edilir. Sıcak su ile duş almamak da yine doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hekimler tarafından önerilen bazı diğer ilaçlar ise zyrtec, xoderil, ressital allerset ve crebros olabilmektedir. Bu süreçte kendi teşhisinizi koymadan bir hekime danışmanız gereklidir.

Ürtikerin neden ortaya çıktığı genellikle kesin olarak tespit edilemez, serum tedavisi esnasında test yapmak için damar yolundan kan alınır ve olası ilk sebepler burada aranır. Bulunamaz ise son zamanlarda tüketilen gıdalar, temas kurulan eşyalar, goda boyası içeren vitaminler ve ilk kez kullanılan çamaşır yumuşatıcıları gibi olası alerjik durumlar değerlendirilir. Ancak temel kaynak stres ise ürtikerin kendiliğinden bir süre sonra geçmesi beklenir.

Not: Kurdeşen ile kurdeşen dökmek farklı şeylerdir

 

Editör editi: sitede daha önce paylaşılan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Tempolu yürüyüş ve koşu sonrasında yüz kızarması neden olur?

bkz: Ciltte kaşıntı olması ne alerjisi belirtisi olabilir?

bkz: Sivrisinek ısırığı kaşıntısını azaltan ve geçiren şeyler

bkz: Özgüven eksikliğinin nedenleri nelerdir?

bkz: Yıkanmış çamaşır neden kötü kokar?

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kurur?

erdens

23.05.2021 22:11

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ürtiker hastalığı neden olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.