5.00 / 1 oy

Tempolu yürüyüş ve koşu sonrasında yüz kızarması neden olur?

Korona günleri sebebiyle spor salonuna gidemeyişim ve dolayısıyla sporsuzluk sonucu aldığım kiloları vermek için bari evde kendi sporumu kendim yapayım diyerekten koşu bandı aldım. Fakat uzun zamandır kendimde gözlemlediğim bir durumu sizlerle paylaşmak isteim; tempolu yürüyüş ve az da olsa yapabildiğim koşu sonrasında özellikle yanaklarımda oluşan kızarıklık durumunun çok uzun süre geçmemesi. Eskiden de kızarırdı spor esnasında ya da sonrasında fakat kısa bir süre sonra geçerdi. Bu sefer aradan neredeyse bir saat geçiyor ve yanaklarım alev alev resmen. Hem içeriden yandığını hissediyorum hem de dışarıdan kızarıklığın göründüğünü hissedebiliyorum. Zaten annemin senin yüzün neden kızarık ne yaptın demesiyle aslında çok normal bir durum olmadığını anladım. Elbette herkesin ilk önce yaptığı gibi ben de google’a sordum fakat bir yanıt bulamadım. Öksürük filan yok sadece yüzümde aşırı bir kızarıklık ve ateş basması oluyor. 

Bunun haricinde nefes alış verişimde bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Yani nefesimi tamamen içime çekemiyorum dolayısıyla da kesik kesik nefes alıp vermek zorunda kalıyorum. Acaba önceden ısınma hareketleri yapmadığım için mi nefes alışım düzenli değil ya da nefes alışımda bir sorun olduğu için mi yüzümdeki kızarıklıklar meydana geliyor. Sizin başınıza hiç bu şekilde bir durum geldi mi? Hangi doktora danışmam gerekir, dahiliye mi, genel cerrahi mi kalp ritmim düzenli mi diye eko mu yapılmalı? Bilen yardımcı olabilirse çok sevinirim. 
 

bennu

24.01.2021 23:40

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tempolu yürüyüş ve koşu sonrasında yüz kızarması neden olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.