5.00 / 1 oy

Cikletlere yem olarak karides nasıl hazırlanır?

Besin değerlerinden ötürü akvaryum balıklarına karides yemi hazırlamak, uzun yıllardır yaptığım bir uygulama ve akvaryumu pisletmesi dışında bugüne kadar hiçbir zararını da görmedim. Faydası derseniz hem balıkların büyüme hızını çok hızlandırıyor, hem de özellikle cikletlerde üreme sayılarını daha da artırarak daha fazla yavru vermelerini sağlıyor. Yeni yavru vermiş cikletlerde bile uzun süre açlıktan sonra vücut dirençleri tekrar kendilerini toparladığında tekrar yavru veriyorlar, karides ve birazdan paylaşacağım dana yüreği yemleri de bu süreçte çok fayda sağlıyorlar. Ancak akvaryuma yem olarak karides verirken ilk dikkat etmeniz gereken unsur, azar azar atarak tükedildikçe vermeniz akvaryumu daha az kirletmenizi sağlar. İkincisi ise nasıl olsa yiyorlar diye çok fazla vermeyin, balıklar karidesin tadını çok sevdikleri için kendilerini durduramadan yerler. Hatta o kadar ki, ağızları dolu cikletlerin (frontoza, prenses, yunus gibi ağzına yumurta alan ciklet türleri) karides yemini yiyebilmek için ağızlarındaki yumurtaları yuttuklarına bile maalesef çok kere şahit oldum, bu yüzden ağzında yavru olan bir akvaryuma bu uygulamayı yapmayın. Son olarak da karides yiyen balıkların boşaltım süreçleri çok hızlanır, yani çok fazla pislerler. Bu da akvaryum suyu kalitesinin daha da fazla bozulması anlamına gelir. Yani haftada bir kereden fazla karides vermemeye ve suyun kalitesini de sık sık kontrol ederek temizlikleri aksatmamaya özen göstermeniz lazım.

Karides yemi hazırlanışı

- Eğer karidesi balıkçıdan alıyorsanız iyice temizletin. Balıkçınızdan karides alma imkanınız yoksa, dondurulmuş karideslerden de kullanabilirsiniz ama önce mikrodalgada çözdürmeniz gerek.

- Karideslerin suyunu süzün

- Karidesleri bıçakla ya da rondodan geçirerek ufak parçalara ayırın

Her seferinde uğraşmak istemiyorsanız, bir kere topluca hazırlayarak dondurucuda hazır olarak saklayabilirsiniz. Dondurucuda karidesler üzerinde bakteri üremesi olmayacağı için karidesler de bozulmayacaktır. Böylece her hafta çıkartıp bir kere balıklarınıza ufalayarak servis edebilirsiniz, çok severek yediklerini de göreceksiniz.

 

orhan47

13.02.2020 13:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Cikletlere yem olarak karides nasıl hazırlanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.