5.00 / 1 oy

Türkiye'deki Fanta ile Yurt Dışındaki Fanta Farklı Mı?

instagram'da gıda dedektifi hesabını düzenli olarak okuyorum ve her paylaşımından sonra resmen bir şeyleri daha kullanmayı bırakıyorum ve gıda alışveriş sonucu sağlığımızla nasıl bu kadar oynayabilecek ürünlerin raflarda satılmasına izin verildiğine şaşıyorum. Fanta'yı çok tüketen birisi değilim ama misafir olduğu zaman gazlı ve şekerli içecekler arasında genelde yedigün ya da fanta tercih ediyordum.

Fanta reklamlarında bildiğiniz gibi bu içecekler sağlıklı ve içerisinde C vitamini olan ürünler olarak tanıtılıyorlar, reklam sloganı olarak da "yaşatır seni" ifadesini kullanıyorlar. Sağlıklıdır ya da zararlıdır bilemem ama Türkiye'deki Fanta ile İngiltere'deki Fanta ürünlerinin farklı oldukarı iddia ediliyor ve bu farklar da eğer doğru ise bizim neyimiz eksik dedirtecek cinsten.

- Portakal suyu konsantresi oranı Türkiye'de %3 iken İngiltere'de %5 (içerisindeki narenciye suyu konsantresi oranı da farklı)

- Türkiye'deki Fanta'da litresinde yaklaşık 36 küp şeker varken İngiltere'deki Fanta'da ise bu sayı 45

- İngiltere'deki Fanta'da doğal aroma kullanılırken Türkiye'de satılan Fanta'da yapay aroma (mısır şurubu) kullanılıyor

- Renklendirici olarak İngiltere'deki Fanta'da havuç ve kabak kullanılıyor ancak Türkiye'de satılan Fanta'da havuçtan üretilen beta karoten kullanılıyor

Fanta bildiğiniz gibi Coca-Cola firmasının markalarından birisi ve bildiğim kadarıyla coca cola ürünlerinden sonra en çok kullanılan ikinci ürünleri. Yukarıda gıda dedektifi kanalının iddialarını paylaştım ve coca cola firmasının resmi bir açıklaması olacak mı diye de merakla bekliyorum, olursa bunu da paylaşacağım ama ben yine endüstriyel ürünleri tüketmemeye çalışmaya ve obezite ve diyabet gibi rahatsızlıklara karşı kendimi korumaya çalışmaya devam edeceğim ancak özellikle mısır şurubu içeren ürünlerin marketlerde satılmasına ve evlere girmesine devletin gıda politikaları ile bir gün son verileceğini de ümit ediyorum.

bendeniz

20.07.2020 11:53

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Türkiye'deki Fanta ile Yurt Dışındaki Fanta Farklı Mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.